مهمان گرامی خوش آمدید، جهت عضویت در سایت و دسترسی به کلیه امکانات آن لطفاً کلیک کنید
«پایان بهره‌کشی از حیوانات» - صفحه 2
صفحه 2 از 2 اولیناولین 12
نمایش نتایج: از شماره 13 تا 23 از مجموع 23
Like Tree11Likes

موضوع: «پایان بهره‌کشی از حیوانات»

عضو فعال
    تشکر 53 بار در 32 پست

ما نیازی به خوردن حیوانات یا پوشیدن محصولات حیوانی یا استفاده از حیوانات برای سرگرمی نداریم، و تنها دلیل حمایت ما از چنین کاربردهایی لذت، سرگرمی و راحتی ماست.

—گری ال. فرانسیون؛ استاد حقوق

https://www.facebook.com/iranian.abolitionist.vegans

2. تشکرها از این نوشته :

baher (18-02-2015)

عضو فعال
    تشکر 53 بار در 32 پست

اگه قبول دارین -دست‌کم در تئوری- که تمام حیواناتِ غیرانسان: Nonhuman Animals (و نه فقط چند گونه‌ی خاص، مثل سگ‌ها و گربه‌ها و همسترها و خرگوش‌ها!) لایق یک‌سری حقوق اولیه هستن. مثلا حق اینکه به دست ما انسان‌ها به این دنیا آورده نشن تا یک زندگی پر از عذاب و رنج رو تحمل کنن و سرآخر هم کشته بشن.

اگه قبول دارین -دست‌کم در تئوری- که ما انسان‌ها در ۹۹٪ موارد دلیل خوبی برای استفاده از حیوانات نداریم جز اینکه از طعم یا شکل محصولات حیوانی لذت می‌بریم، یا مصرف‌شون برامون راحت‌تره یا به اون‌ها عادت کردیم!

اگه قبول دارین -دست‌کم در تئوری- که حیوانات هم مانند ما موجوداتی صاحب شعور هستن که همچون ما درد رو احساس می‌کنن و همچون ما برای زندگی خودشون ارزش قائل‌اند. هر چند مثل ما نمی‌تونن مسائل سخت ریاضی رو حل کنن یا درمورد معنای زندگی فلسفه ببافن (!) یا با زبانی که از یک‌سری نمادهای انتزاعی تشکیل شده باشه با همدیگه حرف بزنن... ولی دست‌کم می‌تونن در حد یک کودک ۶ ساله‌ی انسان، درکی از وقایعِ اطراف خودشون داشته باشن و این میل اساسی رو داشته باشن به عذاب‌نکشیدن و ادامه‌ی زندگی.

اگه تمام این مسائل رو -دست‌کم در تئوری- قبول دارین، ولی براتون واضح نیست که چه کاری از دست شما برمیاد، چون شما فقط یک نفرید و یک نفر که نمی‌تونه به این آمار فجیع بهره‌کشی‌های گوناگونِ ما از حیوانات پایان بده، اجازه بدید یک پیشنهاد بهتون بکنم.

بله، شما امروز یک نفر هستید، حق با شماست. ولی منم با شمام. هزاران نفر دیگه هم قبلا به این جنبش پیوستن که اونا هم با مان (از نقاط مختلف جهان). هزاران نفر دیگه هم بعدا به ما خواهند پیوست. ولی مهم اینه که شما در زندگی شخصی خودتون چه چیزایی براتون مهمه؟ دوست دارید جزو کدوم آینده برای این زمینی که درش زندگی می‌کنیم باشید؟ دوست دارید به بچه‌هاتون چه اصول اخلاقی‌ئی رو آموزش بدید؟

ما از سنین خیلی پایین شروع به تشویق بچه‌هامون می‌کنیم از اینکه حیوانات رو دوست داشته باشن و در عین حال بهشون یاد می‌دیم که می‌تونن به کسانی که دوست‌شون دارن صدمه بزنن. ما به بچه‌هامون آموزش می‌دیم که دوست داشتن هیچ تضادی با سؤاستفاده کردن نداره. این واقعا غم‌انگیزه.

اگه تصمیم‌تونو گرفتین، فکر می‌کنم پیشنهاد من به شما کاملا واضح و مشخص باشه. وگان بشید. وگان بشید و وگان بمونید. به دیگران آموزش بدید که چرا باید وگان شد. و چرا حیوانات برده‌های ما نیستن که برای لذت‌های شخصی خودمون از اونا استفاده کنیم. وگان‌شدن هم آسونه، هم برای سلامتی‌تون خوبه، هم برای سلامتی کره‌ی زمین خوبه، ولی مهم‌تر از همه درست‌ترین کاره برای تمام حیواناتی که همه‌ی ما با هم در این کره‌ی خاکی زندگی می‌کنیم.

امیدوارم با خوندن اینا دانه‌ای کاشته بشه در ذهن شخصی. که شاید اون شخص تصمیمی بگیره که بزرگترین تفاوت رو ایجاد کنه. آخه می‌دونید چیه؟ اگه ما بخوایم، جهان وگان می‌شه! فقط کافیه که بخوایم. فقط کافیه که تصمیم بگیریم. فقط کافیه که عمل کنیم.

tooka likes this.

عضو فعال
    تشکر 53 بار در 32 پست

در روز مادر پرسیده شد؛
    سؤالی درمورد بهره‌کشیِ «انسانی» از مظلوم‌ترین مادرانِ کره‌ی زمین: گاوهای به‌اصطلاح «شیرده»!

>>من یک سوال دارم :
    من حدودا دو سال هست که گیاهخوار هستم ولی وگن نیستم راستش تا حالا بهش حتی فکر نکرده بودم ولی یک سوال برای من پیش اومد :
    فرض کنید که شما یک مزرعه دارین و گاو و گوسفند و ... اینها در نهایت ارامش با بچه هاشون دارن زندگی میکنند . هم بچه های اونها از شیر استفاده کنند و هم شما ایا افرادی که وگن هستند باز هم این و رد میکنند ؟! بحث من اصلا سلامتی نیست فقط می خوام بدونم که وگن ها فقط با دامداری های صنعتی مخالف هستند ؟<<

نه . شما حتی در رؤیایی‌ترین سناریوی ممکن از بهره‌کشی از گاوها برای شیرشون که فقط در خیال و رؤیا میشه تصورش کرد و هیچوقت وجود نداشته و هیچوقت هم وجود نخواهد داشت، باز هم دارید یک موجود صاحب شعور رو به این دنیا میارید صرفا به این خاطر که ازش بهره‌کشی کنید. حتی اگه هیچ عذابی بهش ندید، بازم دارید شیری که متعلق به بچه‌اش بوده رو ازش می‌گیرید. حتی اگه به زور باردارش نکنید و کارایی که برای تولید مداوم شیر مجبورید بهش دست بزنید رو انجام ندید و واقعا مثل دوستان‌تون باشن یا حیوونای همدم مثل سگ و گربه‌تون. بازم اصلِ اینکه به خودتون اجازه و حق می‌دین که شیر یک موجود ماده رو بدوشید و بنوشید، دارید شأن هر دو تونو پایین میارید. فکر کنید یک انسانِ زن، مقداری از شیرش بدون رضایت خودش دوشیده بشه و به خورد مردهای غریبه داده بشه! چقدر مسخره است؟ چه فرقی بین انسان و گاو وجود داره، که یکی رو مسخره و غیرقابل انجام دادن می‌کنه و دیگری رو صبحانه‌ی استانداردِ انسانی؟ هر دو مادرن، هر دو بچه‌شونو دوست دارن. این تمایزهاست که اساسِ تولیدمثلِ حیوانات برای بهره‌کشی رو به زیر سؤال می‌بره، فارغ از تمام بحث‌های سلامتی ماجرا.

عضو فعال
    تشکر 69 بار در 49 پست

حالا یک سئوال برای من پیش می آید من که خودم معتقد هستم تخم مرغ غذای ما نیست وبرای سلامتی مضر است ولی اگر مرغی درباغی با آرامش زندگی کند وخروسی هم نباشد که تخمش نطفه دار باشد تکلیف آن تخمی که مرغ می گذارد چیست؟ چون این تخم به جوجه تبدیل نمی شودونهایتا اگر خورده نشود ازبین میرود.ایا این هم بهره کشی میشود؟

عضو فعال
    تشکر 53 بار در 32 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط tooka نمایش پست ها
    حالا یک سئوال برای من پیش می آید من که خودم معتقد هستم تخم مرغ غذای ما نیست وبرای سلامتی مضر است ولی اگر مرغی درباغی با آرامش زندگی کند وخروسی هم نباشد که تخمش نطفه دار باشد تکلیف آن تخمی که مرغ می گذارد چیست؟ چون این تخم به جوجه تبدیل نمی شودونهایتا اگر خورده نشود ازبین میرود.ایا این هم بهره کشی میشود؟
    اولا شما به من یک مرغ دریایی نشون بده که شما تونستی با اطمینان ۱۰۰٪ بگی که با آرامش زندگی کرده و بعد شما یک جوری با ایکس ری فهمیدی که تخمش نطفه دار نیست! این جور سؤالا سناریوهایی رو مطرح می‌کنن که ما در دنیای واقعی تقریبا هیچوقت باهاشون مواجه نیستیم. من درموردِ مرغ تا اونجایی که اطلاع دارم خودشون تخم‌های خودشون رو برای رفعِ نیازهاشون مصرف می‌کنن... یعنی بدنِ خودشون بیشتر از بدنِ هر کس دیگری میدونه به اون پروتئین داخل تخم نیاز داره و اونو میشکونه و میخوره. یا اگه مابراش بشکونیم و جلوش بذاریم میخوره... در بعضی پناهگاه‌های وگان که مرغ‌های آزادشده از صنعت دامپروری رو بهشون سرپناه میدن، من شنیدم که تخمها رو به خورد خود مرغ‌ها میدن و میگن این غذای طبیعی اوناست...

ولی کلا بهره‌کشی که قطعا هست. همین‌که ذهنیتِ شما جوری هست که همچنان به خودتون اجازه می‌دید تخم یک حیوون دیگه رو تحتِ شرایط خاصی که به نظر خودتون برخورد انسانی با اون حیوون داشتین، بردارید و بخورید... این خودش ذهنیتِ بهره‌کشانه است و شأنیت اون حیوان رو زیر سؤال می‌بره. حیوانات ابزار ما نیستن و تخم‌هاشون هم مال ما نیست. باید این حقیقت رو متوجه بشیم.

عضو فعال
    تشکر 69 بار در 49 پست

البته این هم از دسته کارهای قبیح انسانی است من فکر نکنم هیچ مرغی درطبیعت بدون دلیل تخم بگذاردوفقط برای تولید مثل این کار رامیکنه، تازه من شنیدم اجساد مرغ های مرده درمرغداریها را جلوی مرغ ها می اندازند تا از آنها تغذیه کنند.مرغ هارا گوشتخوار کردند!

عضو فعال
    تشکر 53 بار در 32 پست

البته این هم از دسته کارهای قبیح انسانی است من فکر نکنم هیچ مرغی درطبیعت بدون دلیل تخم بگذاردوفقط برای تولید مثل این کار رامیکنه، تازه من شنیدم اجساد مرغ های مرده درمرغداریها را جلوی مرغ ها می اندازند تا از آنها تغذیه کنند.مرغ هارا گوشتخوار کردند!
    اون بحثش فرق میکنه. در اون حالت، شما یک مرغِ دیگه رو دارید سرشو می‌برید تا غذای اون مرغ بشه. خیلی فرق میکنه با اینکه تخم خود مرغ رو بذارید پیش خودش بمونه و خودش اگه صلاح دید مصرف کنه یا اگه تخم شکست معمولا خودش شروع میکنه به خوردنش. و پروتئین و کلسترول که مورد نیاز بدنِ خود اون مرغ هست رو فقط تخم خودش ظاهرا میتونه به اندازه‌ی کافی و مناسب و در شکل مناسب براش تأمین کنه. پس قضیه کاملا با اون مثالی که شما زدید فرق میکنه. هیچ مرغ دیگری بهره‌کشی ازش نشده تا اون مرغ گرسنه نمونه... بلکه تخم‌های خودش که سالیانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ تخم میکنه در اختیار اون مرغ قرار میگیره و خودش مصرف میکنه. یعنی درواقع پناهگاه‌های وگان اگه بیان خودشون این تخم‌هایی که مرغ‌ها میکنن رو بفروشن یا خودشون بخورن، دیگه منطقِ این قضیه در چی هست؟ بازم میشه همون صنعت دامپروری و سؤاستفاده از مرغ برای تخم‌هاش!

عضو فعال
    تشکر 69 بار در 49 پست

من با این حرف شما موافقم که هرکسی دراین دنیا میتونه تاثیر گذار باشه ولی وقتی اطرافم رانگاه می کنم می بینم از پیر وجوان گرفته به تنها چیزی که فکر نمی کنند بهره کشی از حیوانات است خود من خیلی دوست داشتم به عنوان یک انسان مدافع حیوانات بتونم کارهای بیشتری را انجام بدهم واز خودم راضی تر باشم اما موضوع اینه که چه طوری؟ وقتی که میبینم اکثریت ارزشی برای حیوانات قائل نیستندوتعداد انگشت شماری این چیزها را می فهمند من هم با پیرهای فامیل دراین مورد صحبت کردم هم با جوانترها. خیلی ها که معتقد هستند همیشه ضعیفترها باید خوراک قویترها باشند یک تعدادی هم که موافق حرف های من هستندفقط حرف ها را تایید میکنند ولی درعمل یک قدم هم برنمیدارندحتی حاضر نیستند گیاهخوار شوند.اینه که کمی در مورد آگاه کردن دیگران دلسرد شده ام.انها زندگی بدون خونریزی ما رامی بینندوحتی میبینند که بعداز 8 سال گیاهخواری اتفاقی برای ما نیفتاده است واز همه سالمتر هم هستیم ولی باز راه خودشان را ادامه میدهند چون میخواهند مثل همه زندگی اشتباه داشته باشند.

Modernist likes this.

عضو فعال
    تشکر 53 بار در 32 پست

من با این حرف شما موافقم که هرکسی دراین دنیا میتونه تاثیر گذار باشه ولی وقتی اطرافم رانگاه می کنم می بینم از پیر وجوان گرفته به تنها چیزی که فکر نمی کنند بهره کشی از حیوانات است خود من خیلی دوست داشتم به عنوان یک انسان مدافع حیوانات بتونم کارهای بیشتری را انجام بدهم واز خودم راضی تر باشم اما موضوع اینه که چه طوری؟ وقتی که میبینم اکثریت ارزشی برای حیوانات قائل نیستندوتعداد انگشت شماری این چیزها را می فهمند من هم با پیرهای فامیل دراین مورد صحبت کردم هم با جوانترها. خیلی ها که معتقد هستند همیشه ضعیفترها باید خوراک قویترها باشند یک تعدادی هم که موافق حرف های من هستندفقط حرف ها را تایید میکنند ولی درعمل یک قدم هم برنمیدارندحتی حاضر نیستند گیاهخوار شوند.اینه که کمی در مورد آگاه کردن دیگران دلسرد شده ام.انها زندگی بدون خونریزی ما رامی بینندوحتی میبینند که بعداز 8 سال گیاهخواری اتفاقی برای ما نیفتاده است واز همه سالمتر هم هستیم ولی باز راه خودشان را ادامه میدهند چون میخواهند مثل همه زندگی اشتباه داشته باشند.
    این احساسِ دلسردی طبیعی هستش، ما چون خودمون به یک حقیقتی پی بردیم، تمام دنیای اطرافمونو با اون عینک نگاه می‌کنیم و فکر می‌کنیم بقیه هم لزوما قراره به اون حقیقت پی ببرن. ولی به نظرم با این روش حتی اگه قرار بوده کسی به حقیقت پی ببره، شما مانع اون شخص می‌شید. چون در ذهنیت شما چیزی به اسم زندگی اشتباه و زندگی درست وجود داره. درحالیکه همچین تقسیم‌بندی‌ئی برای من معنا و مفهومی نداره. ما فقط زندگیِ خوب داریم و زندگی بهتر. چیزی به اسم اشتباه و غلط و نادرست، اصلا وجود خارجی نداره. صرفا نظر شخصی شماست که اونا دارن زندگیِ اشتباه می‌کنن... ولی اونا از نظر خودشون دارن زندگی طبیعی و عادی خودشون رو با کمترین درصد خطا انجام میدن. هیچ آدمی از اینکه قضاوت بشه خوشش نمیاد. آدما شدیدا نیاز دارن که توسط من و شما پذیرفته بشن. به محضِ اینکه بپذیریم‌شون، می‌تونیم امیدوار باشیم اونا هم ما رو بپذیرن، ولی هیچوقت نباید هدف‌مون تغییر آدما باشه. هدف‌مون می‌تونه آموزش اون‌ها باشه درمورد حقیقت. ولی تغییر اونا هیچوقت نباید هدف ما باشه. چون اصلا دستِ ما نیست و اصلا حق ما هم نیست. آدما خودشون با میل خودشون می‌تونن تغییر کنن، ولی ما نمی‌تونیم ازشون انتظار داشته باشیم. حداکثر می‌تونیم امیدوار باشیم... اونم در قلب‌مون. ولی به محض اینکه آدما پی ببرن هدفِ ما تغییردادنِ اوناست، اصلا یک مکانیزم دفاعی درشون شکل می‌گیره که هیچوقت امکان نداره تغییر کنن. چون به نظرشون شما دارید شخصیت اونا رو قضاوت می‌کنید و سال‌های زندگیِ پاک و ابرومندشون رو زیر سوال می‌برید.

tooka likes this.

عضو فعال
    تشکر 69 بار در 49 پست

آخه شما چطور میگین اشتباه زندگی نمیکنند وقتی دارن باعث میشن موجودی جونش از دست بده، باعث گرمایش بیشتر زمین می شن، آخه گیاهخواری که سلیقه ای نیست دودش تو چشم همه میره. فوتبال نیست که بگیم حالا یکی خوشش بیاد یکی نیاد .به نظر من آن ها هیچ حقی ندارندکه با موجودات کره زمین چنین رفتاری داشته باشن حالا هرکسی که می خوان باشن( خواهر، برادر، یا حتی پدر یا مادر )آنها دارن با گوشتخواریشون حق من وامثال من وسایر موجودات راازبين میبرند ما را از داشتن یک زندگی بهشتی درزمین محروم می کنندو برای حیوانات بیچاره جهنم درست کرده اند.

Modernist likes this.

عضو فعال
    تشکر 53 بار در 32 پست

آخه شما چطور میگین اشتباه زندگی نمیکنند وقتی دارن باعث میشن موجودی جونش از دست بده، باعث گرمایش بیشتر زمین می شن، آخه گیاهخواری که سلیقه ای نیست دودش تو چشم همه میره. فوتبال نیست که بگیم حالا یکی خوشش بیاد یکی نیاد .به نظر من آن ها هیچ حقی ندارندکه با موجودات کره زمین چنین رفتاری داشته باشن حالا هرکسی که می خوان باشن( خواهر، برادر، یا حتی پدر یا مادر )آنها دارن با گوشتخواریشون حق من وامثال من وسایر موجودات راازبين میبرند ما را از داشتن یک زندگی بهشتی درزمین محروم می کنندو برای حیوانات بیچاره جهنم درست کرده اند.
    من صرفاً دارم عملِ اشتباه رو از زندگیِ اشتباه جدا می‌کنم. آدما ممکنه مرتکبِ عملی بشن که اون عمل از نظر ما اشتباه و غیراخلاقی باشه... ولی کسی زندگی‌اش اشتباه نیست. شما دارید تمام شخصیت و زندگیِ اونا رو قضاوت می‌کنید. من با این بخشِ کارتون هم‌عقیده نیستم. روزی که ما دست از قضاوتِ اشخاص برداریم و صرفا هدفمون کمک به اونا باشه برای دیدنِ حقیقت، اون روز ممکنه موفق بشیم حقیقت رو بهشون نشون بدیم. ولی همون‌طور که قبلا هم باهاتون صحبت کردم، دونستنِ حقیقت لزوما آدما رو وگان نمی‌کنه. بلکه نیاز به وجود چیزهایی به اسم تمایل اخلاقی (moral concern) و انگیزه‌ی اخلاقی (moral impulse) هم هست. (لینک)

tooka likes this.

صفحه 2 از 2 اولیناولین 12

اطلاعات موضوع

Users Browsing this Thread

اکنون 1 کاربر در حال مطالعه مبحث هستند (0 عضو و 1 مهمان)

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  
ساعت 21:37 بر حسب GMT +3.5 می باشد. Powered by: vBulletin Version 4.2.1 vBFarsi Language Pack Version 4.2
Forum Modifications By Marco Mamdouh مطالب درج شده توسط کاربران بیانگر نظر شخصی آنها بوده و ممکن است همسو با اهداف و دیدگاه های مدیریت سایت نباشد. تمامی مطالب و مقالات ارائه شده فقط جنبه اطلاع رسانی دارند.