مهمان گرامی خوش آمدید، جهت عضویت در سایت و دسترسی به کلیه امکانات آن لطفاً کلیک کنید
فراخوان ارسال آثار در کمپین" زندگی را عیدی می دهیم " ...
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 از مجموع 2
 1. #1
  (ADMIN //Super Moderator ) مدیر ارشد تالار . بخش اندیشه و سلامت
  تاریخ عضویت
  Oct 2010
  ارسال ها
  1,013
  تشکر
  7,322
  تشکر 5,705 بار در 913 پست

  پیش فرض فراخوان ارسال آثار در کمپین" زندگی را عیدی می دهیم " ...

  بیانیه پویش(کمپین) زندگی را عیدی می دهیم
  رفتار های زیستی گونه ی بشر که در طول تاریخ درونمایه هایی اجتماعی و فرهنگی یافته است بعضی در زمانی دارای جلوه هایی زیبا و ستودنی بوده اند ولی همان ها امروز با رشد انفجاری جمعیت و امکان تکرار گسترده، تبدیل به رفتارهایی با آثار هولناک و ویرانگر شده اند.

  سفره ی هفت سین در جشن نوروز مردمان گستره ی فرهنگی پارسی حامل پیام زیبای زندگی و شکوفایی بوده است، ولی در این روزگار میان این سفره ی زیبا و زندگی ساز وصله ی ناجوری افتاده که مرگ و نیستی را فریاد می زند.

  سوای از اینکه بودن ماهی قرمز در سفره ی هفت سین اصالت دارد یا نه، و بر فرض اینکه اصولا چنین سنتی میراث گذشتگان بوده باشد، اصرار بر انجام سنت و رفتاری که در شرایط امروزه آثاری هولناک و ویرانگر دارد معقول و مسوولانه نیست و نمی تواند به عنوان رفتاری از سوی مردمانی با فرهنگ پذیرفته شود.

  در گذشته نه چندان دوری که می توان برای الحاق ماهی قرمز به سفره ی هفت سین تصور کرد، جمعیت مردمان به این اندازه نبوده و همه ی مردمان هم اصولا امکان اقتصادی و دسترسی برای تهیه ی ماهی قرمز نداشته اند، رشد بی حد تعداد مردم و دسترسی آسان آنان و از سوی دیگر خوی سودجو و طمع کار بازار برای تکثیر صنعتی ماهی قرمز ها، امروزه چرخه ی هولناکی از زجر و مرگ خاموش میلیون ها ماهی قرمز آفریده است.

  طبق آمار رسمی فقط در محدوده ی سرزمینی ایران سالانه بیش از یکصد و ده میلیون ماهی زینتی تولید می شود که باید به این تعداد حدود پنج میلیون ماهی وارداتی را نیز افزود، تقریبا همه ی این ماهی ها در جریان توزیع و فروش و یا به فاصله ی کمی پس از فروش می میرند.

  از این روی ما جمعی از حامیان ایرانی حقوق حیوانات و گیاهخواران ایرانی با اعلام بیزاری از این رفتار بیگانه با روح و پیام اهورایی جشن نوروز، همه ی مردمان را به تحریم تجارت مرگ بار "ماهی قرمز" و حذف و طرد آن از سفره ی هفت سین فرا می خوانیم، باشد که این سال سفره ها و سرزمین ما آکنده از مهربانی و زندگی باشد.

  There is always a hope

 2. کاربران : 10 تشکر کرده اند از شما baher برای ارسال این پست سودمند:

  fa eZe (20-02-2013),Führer (17-02-2013),fm-freedom (17-02-2013),Hamed Sufi (19-02-2013),PERSIAN CAT 1 (17-02-2013),Shadow (18-02-2013),نسیم م. (18-02-2013),yasaman1178 (17-03-2013),رامین58 (18-03-2013),عطیه (16-03-2013)

 3. #2
  عضو فعال و صمیمی تالار
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  ارسال ها
  546
  تشکر
  4,083
  تشکر 3,292 بار در 547 پست

  پیش فرض

  ازهمشهری آنلاین10میلیون ماهی قرمز، قربانی سفره هفت‌سین

  هر سال در آستانه سال نو، فعالان و مسئولان محیط‌زیست نسبت به خرید و فروش ماهی قرمز، سمندر لرستانی، لاک‌پشت و... هشدار می‌دهند. در این میان برخی نهادها ازجمله شهرداری تهران با تمهیداتی تلاش می‌کنند مانع مرگ این حیوانات شوند اما هنوز سازوکاری برای مقابله با این رسم نادرست وجود ندارد. از همین رو، دوستداران محیط‌زیست، به‌ویژه حامیان حیوانات تلاش می‌کنند به شیوه‌های گوناگون ضمن اطلاع‌رسانی مانع از این رسم نادرست شوند. آنچه در پی می‌آید مطلبی است در همین زمینه به قلم مجید چاکری یکی از حامیان حیوانات.
  براساس آمارهای غیررسمی سالانه ده‌ها میلیون قطعه ماهی قرمز در کشور تولید و برای عرضه روانه بازار می‌شوند تعدادی بی‌شماری از آنها طی فرایند تولید‌، توزیع و انتقال با درد و رنج فراوان می‌میرند و بقیه هم که به خانه‌های ما می‌رسند با گذشت چند‌ماه از جشن نوروز تلف می‌شوند. این بدان معناست که هرساله برای برگزاری این رسم به ده‌ها میلیون ماهی درد و رنج فراوان وارد شده و در انتهای راه نیز همه آنها نابود می‌شوند. با نگاهی به این آمار متوجه می‌شویم هر سال در آستانه سال نو حدود 10 میلیون قطعه ماهی قربانی آیینی مرتبط با جشن سال نو می‌شوند که هدف آن بزرگداشت زندگی و رویش مجدد است!
  خرید و فروش و حق مالکیت بر حیوانات
  حامیان حیوانات معتقدند درصورت خرید و فروش حیوانات باید با آنها با محبت و احترام رفتار کرد و شخص خریدار باید شرایط نگهداری صحیح از آن موجود را فراهم کند. این درحالی است که اکثر ما ماهی قرمز را به‌عنوان یک کالای بی‌ارزش می‌شناسیم و با توجه به هزینه‌ای که برای آن می‌پردازیم خود را مالک زندگی او می‌دانیم. درواقع این نگاه باعث شده که این موجودات زیبا جایگاه خود را به‌عنوان موجود زنده لایق احترام ازدست داده و به موجوداتی همسنگ مبل‌، مجسمه و... تبدیل شوند. در اغلب موارد در خانه‌های اکثر ما حتی شرایط برای تأمین نخستین نیازهای زندگی ماهی قرمز نیز وجود ندارد اما ما بی‌توجه به این موضوع و تنها به‌دلیل اینکه از داشتن ماهی‌های قرمز در منزل لذت می‌بریم آنها را می‌خریم و ضمن شکنجه، مرگ زودهنگام ماهی‌های قرمز را رقم می‌زنیم. حامیان حقوق حیوانات خرید و فروش و هرنوع برخورد کالاگونه با حیوانات را غیراخلاقی می‌دانند‌ و با اصل تولید حیوانات برای فروش مخالف هستند و این اقدام را نقض حقوق حیوانات می‌دانند.
  جایگزین کردن سایر حیوانات به جای ماهی قرمز در هفت سین
  با ایجاد بازار خرید و فروش ماهی‌قرمز در اواخر هر سال‌، شرایط برای سوءاستفاده‌ سودجویان هموار می‌شود تا آنجا که علاوه بر ماهی قرمز، به فروش جاندارانی چون سمندر‌، ماهی‌ فایتر‌، مار، لاک‌پشت و... ‌اقدام می‌کنند. بسیاری از افراد نیز این موجودات زیبا را می‌خرند وبرخی نیز این موجودات را جایگزین ماهی‌قرمز می‌کنند.
  حامیان حیوانات معتقدند اگر قرار است با این کار ظلم به ماهی قرمز کمتر شود این عمل اقدامی نسنجیده است زیرا به جای ماهی‌قرمز، موجود دیگری قربانی می‌شود. بدیهی است هدف از حذف ماهی قرمز‌، پایان دادن به چرخه‌ تولید‌، عرضه‌ و نگهداری این موجود با هدف پیشگیری از ظلمی است که در حق این موجودات روا می‌شود. براین اساس، هر موجود دیگری هم که جایگزین ماهی‌قرمز شود بازهم گروه‌های حامی حیوانات و حمایت از حقوق حیوانات برای پایان دادن به این ظلم تلاش خواهند کرد.
  در واقع کسانی که اقدام به جایگزینی ماهی قرمز می‌کنند احتمالا این کار را نه با هدف حمایت از ماهی قرمز بلکه تنها برای ارضای حس تملک‌طلبی خود انجام می‌دهند. در واقع آنها می‌خواهند حتما موجودی را بخرند و فرقی هم نمی‌کند که آن موجود ماهی قرمز باشد یا موجود درحال انقراضی همچون سمندر لرستانی.
  زندگی را عیدی می‌دهیم
  امسال شماری از گروه‌های حامی حقوق حیوانات با تشکیل کمپینی با عنوان «زندگی را عیدی می‌دهیم» کوشیده‌اند ضمن فراخوان آثار و تعیین جوایزی برای آثار برتر، در این زمینه گام‌های جدی‌تری بردارند. هدف گروه‌های حمایت از حیوانات مخالفت با خرید و فروش ماهی‌قرمز و حذف سیستمی است که حتی در بهترین حالت‌های مورد تصور برای آن، باعث زندانی بودن‌، تحت تملک بودن‌، حیوان خانگی بودن و. . . یک موجود زنده می‌شود. در واقع گروه‌های حمایت از حیوانات و حمایت از حقوق حیوانات با تلاش برای رهایی ماهی قرمز از این سیستم می‌خواهند جلوی شکنجه و کشتار سالانه این موجود زیبا را بگیرند و احتمالا به همین دلیل است که نام زندگی را عیدی می‌دهیم را برای پویش خود انتخاب کرده‌اند.

 4. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما Shadow برای ارسال این پست سودمند:

  baher (16-03-2013),yasaman1178 (16-03-2013),رامین58 (18-03-2013),عطیه (16-03-2013)

 

 

اطلاعات موضوع

Users Browsing this Thread

اکنون 1 کاربر در حال مطالعه مبحث هستند (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب برای این موضوع

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
ساعت 15:17 بر حسب GMT +3.5 می باشد. Powered by: vBulletin Version 4.2.1 vBFarsi Language Pack Version 4.2
Forum Modifications By Marco Mamdouh مطالب درج شده توسط کاربران بیانگر نظر شخصی آنها بوده و ممکن است همسو با اهداف و دیدگاه های مدیریت سایت نباشد. تمامی مطالب و مقالات ارائه شده فقط جنبه اطلاع رسانی دارند.