مهمان گرامی خوش آمدید، جهت عضویت در سایت و دسترسی به کلیه امکانات آن لطفاً کلیک کنید
گیاهخواری اخلاقی در مقابل گیاهخواری شکمی
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 از مجموع 5
Like Tree10Likes
  • 4 Post By giak
  • 2 Post By baher
  • 2 Post By Bahman7
  • 1 Post By Modernist
  • 1 Post By tooka

موضوع: گیاهخواری اخلاقی در مقابل گیاهخواری شکمی

مدیر تالار
    تشکر 635 بار در 269 پست

پیش فرض گیاهخواری اخلاقی در مقابل گیاهخواری شکمی

تشخیص انگیزه ها و دلایل مردم برای گیاهخوار شدن کار ساده ای نیست اما اگر بخواهیم قضایا رو ساده سازی کنیم مردم به دو دلیل عمده گیاهخوار می شوند:

۱. ملاحظات اخلاقی
    ۲. ملاحظات شکمی

یک گیاهخوار اخلاقی نگران وضعیت حیوانات است و انتخاب کرده تا با امتناع از مصرف گوشت (و احتمالا سایر محصولات حیوانی) در ستمی که به حیوانات می رود مشارکت نداشته باشه و در حد خودش این ستم رو کاهش بدهد

یک گیاهخوار شکمی نگران وزن یا رفع فلان بیماری اش است. از آرایشگر محل یا مجله خانواده یا فلان مرشد رژیم لاغری و ... شنیده گیاهخواری می تونه راه حلی برای حل مشکل شخصی اش باشه. ستم به حیوانات برای این گیاهخوار محل اعتنا نیست.

برداشت من اینه که گیاهخواران ایرانی عمدتا از گونه شکمی هستند. (چه دوست داشته باشیم و چه دوست نداشته باشیم). البته من بدم نمیاد که مردم به هر دلیلی که دوست دارند گیاهخوار شوند. نکته اینه که کسی که به دلیل شکمی گیاهخوار میشه احتمالا اصل ایده وگنیسم رو نگرفته و شاید هیچ وقت نگیره و چون انتخابش صرفا برای منفعت شخصی است من فضیلت اخلاقی در انتخابش نمی بینم و نمی تونم به خاطر این انتخاب تحسینش کنم.

البته این درسته که دو رویکرد اخلاقی و شکمی مانعه الجمع نیستند یعنی ممکنه یک نفر عمدتا به دلایل شکمی گیاهخوار بشه و بعد که اطلاعاتش بیشتر شد ملاحظات اخلاقی هم براش اهمیت پیدا کنه یا یک نفر عمدتا به دلایل اخلاقی گیاهخوار بشه اما فواید شکمی گیاهخواری هم در گیاهخوار ماندنش مهم باشه.

خب سوالاتی که در این مورد برای من مطرحه:

- آیا با این تقسیم بندی موافق هستید؟ اگر نه به جایش چی پیشنهاد می کنید؟
    - آیا موافق هستید که بیشتر گیاهخواران ایرانی گیاهخواران شکمی هستند؟ فکر می کنید چند درصد این طور نیستند؟
    - فکر می کنید سرانجام یک گیاهخواری شکمی چه خواهد بود (به عبارت دیگه چه مدت گیاهخوار می مونه؟)
    - در مورد تفاوت این دو گونه گیاهخواران چی فکر می کنید؟
    - چند درصد گیاهخوارهای شکمی به گیاهخوار اخلاقی بدل می شوند؟

و هر نکته مرتبط دیگری هم در این مورد دارید خوشحال میشم بشنوم.

2. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما giak برای ارسال این پست سودمند:

baher (01-10-2014),Bahman7 (10-10-2014),DiakoFeiz (01-10-2014),Hamidrezaa (30-09-2014),tooka (09-05-2015)

(ADMIN //Super Moderator ) مدیر ارشد تالار . بخش اندیشه و سلامت
    تشکر 5,705 بار در 913 پست

موافقم امید عزیز.
    کسانی که گیاهخواری رو برای سلامتی یا کنترل وزن انجام میدهند به محض رسیدن به یک فرم ایده آل ولش می کنند،
    ولی اگردر طول این مدت با گیاهخوارها در ارتباط باشند یا اطلاعات خودشون رو افزایش بدهند احتمال زیادی وجود داره که گیاهخوار باقی بمونند
    این مختص ایران هم نیست بطور معمول درصد کسانی که گیاهخوار اخلاقی نیستند بسیار بیشتره و طبیعی هم هست!رسیدن به باور گیاهخواری در این دنیای غیر وگن کمی دشواره.
    ولی همونطور که اشاره کردی در حال حاضر مهم نیست به چه دلیلی مردم گیاهخوار میشند
    هر چی سبک زندگی مردم سهم کمتری در انتشار گازهای گلخانه ای ،مصرف منابع،آلودگی های زیست محیطی و آسیب های وارده به حیات وحش داشته باشه
    جای بسی خوشحالیه .

giak and DiakoFeiz like this.
    There is always a hope

4. تشکرها از این نوشته :

DiakoFeiz (01-10-2014)

Junior Member
    تشکر 31 بار در 19 پست

..........
    نقل قول نوشته اصلی توسط giak نمایش پست ها
    خب سوالاتی که در این مورد برای من مطرحه:

- آیا با این تقسیم بندی موافق هستید؟
    کاملا موافقم

- آیا موافق هستید که بیشتر گیاهخواران ایرانی گیاهخواران شکمی هستند؟ فکر می کنید چند درصد این طور نیستند؟
    در مورد اول باید بگم که بله
    در مورد دوم باید بگم که فعلا از نظر من بهترین نتیجه درصدی را میتوان از نظر سنجی سایت اصلی دکتر آذر زرین بدست آورد که خارج از حدس و گمان میباشد.

- فکر می کنید سرانجام یک گیاهخواری شکمی چه خواهد بود (به عبارت دیگه چه مدت گیاهخوار می مونه؟)
    تا آنجای که شندیدم و دیدم ، نهایت تا 3 ماه و دوباره بر میگردند به تغذیه قبلی خوردشان.
    و این طور خودشان را توجیه میکنند که دیگر بس است و این بدن دیگه آماده شده برای گوشت خواری و اگر به گیاهخواری ادامه دهیم مریض میشویم
    بهتر بگویم که هر کسی با تفکر فکری خودش وارد یکی از این دو گروه میشود و مهم تر از آن اینکه تا قسمتی از راه را با هم میروند اما در ادامه و گذشت زمان گروه شکمی جدا میشود از مسیر
    و تفاوت آنها با گروه اولی در اینجا مشخص و شکل میگیرد که گروه شکمی بیش از آنکه برای خودش تصمیم بگیرم در اصل برایش تصمیم میگیرند و آنها بیشتر فرمان برن تا فرمان ده .

شاید با گذاشتن یک نظر سنجی برای بلند مدت در همین مورد به پاسخی برسید

و هر نکته مرتبط دیگری هم در این مورد دارید خوشحال میشم بشنوم.
    متصفانه سئوال ساز فکری ضعیفی دارم

giak and DiakoFeiz like this.

6. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Bahman7 برای ارسال این پست سودمند:

baher (10-10-2014),DiakoFeiz (10-10-2014)

عضو فعال
    تشکر 53 بار در 32 پست

- آیا با این تقسیم بندی موافق هستید؟ اگر نه به جایش چی پیشنهاد می کنید؟
    موافقم هر چند ترجیح میدم از واژه‌ی شکمی استفاده نکنیم و به جاش مثلا بگیم سلامت‌محور. ولی شاید یک دسته‌ی محیط زیستی هم بشه بهشون اضافه کرد.

آمار نگرفتم، ولی اون برخوردی که داشتم بله متأسفانه. عده‌ی زیادی صرفا به دلایل سلامت شخصی گیاهخوار شیر و تخم‌مرغ خور (!) میشن و بعضیاشونم که عاقل‌ترن می‌فهمن فواید سلامتی مال وگانیسمه نه وجتریانیسم! ای بسا اون هیچ فایده‌ای حتی نداشته باشه.
    چند درصد اخلاقی یا محیط زیستی‌ان؟ فکر می‌کنم اگه به قول شما مانع‌الجمع بودن قضیه رو در نظر بگیریم، عده‌ی زیادی از اونایی که برای سلامتی هستن برای اون دو چیز دیگه هم بعدا میشن یا همون اول هستن.
    اگه فقط برای سلامتی باشه و جدی باشه، ممکنه ادامه‌اش هم بده، ولی هر چند وقت یه بار ممکنه کلک بزنه و یواشکی یه چیز حیوانی بخوره. چون براش مسئله‌ی اخلاق مطرح نیست و با یه ذره خوردن هم سلامتی‌اش خیلی به خطر نمیفته، با این کارش باعث میشه بقیه خیلی این مسئله رو جدی نگیرن. حداقل از بُعد اخلاقی. وقتی می‌بینن یه نفر که اسم خودشو گیاهخوار گذاشته هیچ مشکلی با بعضی وقتا خوردنِ یه بستنی یا بالِ مرغ نداره، می‌فهمن که قضیه‌ی اخلاقی جدی‌ئی پشت این نیست و اون گیاهخوارا خیلی هم برای حیوانات ارزش قائل نیستن.

فکر می‌کنم اونایی که برای سلامتی وارد این ماجرا میشن، اساسا هیچ ربطی به من که بحثِ اولیه و اساسی‌ام بحثِ حقوق حیوانات‌ه ندارن. البته خود آسیب‌نرسوندن به بدنِ خود هم کاملا میتونه بُعد اخلاقی پیدا کنه، پس برای من بحثِ سلامتیِ قضیه هم مهمه،‌همونجور که بحثِ‌ محیط زیستی‌اش هم اهمیت داره. ولی برای اونی که سلامتی اصله، ممکنه اخلاق زیاد مطرح نباشه و صرفا دنبال چیزای دیگه‌ای باشه که هیچ ربطی به جنبشِ من و شما نداشته باشه.
    فکر می‌کنم تا آخرش بیشتر نگرانِ بُعد سلامتی قضیه بمونن تا نگرانِ بُعد اخلاقی. هر چند ممکنه بعدا راجبش اطلاعاتِ بیشتری کسب کنن و کلا تبدیل به وگانِ اخلاقی بشن. که اون‌موقع براشون راحت‌تره چون قبلا وگانیسم رو تجربه کردن و می‌دونن انجام دادنش چقدر راحته. پس با پی‌بُردن به مباحثِ اخلاقی، دیگه همون چند بار کلکی هم که قبلا ممکن بود بزنن و زیاد وقتی بیرون میرن حساسیت به خرج ندن جلوی دیگران و اینا، الآن بفهمن که باید نشون بدن اگه میخوان حرفشون جدی گرفته بشه و واقعا اخلاقی باشن.

giak likes this.

عضو فعال
    تشکر 69 بار در 49 پست

بیشتر کسانی که برای لاغری ودرمان بیماری گیاهخوار می شوندبعد از مدتی دوباره گوشتخوار میشوندچون این اخلاقیات است که باعث میشودبرایمان مهم نباشد که مثل دیگران زندگی کنیم.اکثریت دوست دارندشبیه دیگران زندگی کنند وراه پدر ومادرشان راادامه دهنداگر هم مدتی گیاهخوار شوند همرنگ جماعت نبودن آزارشان میدهدواین باعث میشود دوباره برگردند.

giak likes this.

اطلاعات موضوع

Users Browsing this Thread

اکنون 1 کاربر در حال مطالعه مبحث هستند (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب برای این موضوع

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  
ساعت 03:45 بر حسب GMT +3.5 می باشد. Powered by: vBulletin Version 4.2.1 vBFarsi Language Pack Version 4.2
Forum Modifications By Marco Mamdouh مطالب درج شده توسط کاربران بیانگر نظر شخصی آنها بوده و ممکن است همسو با اهداف و دیدگاه های مدیریت سایت نباشد. تمامی مطالب و مقالات ارائه شده فقط جنبه اطلاع رسانی دارند.