مهمان گرامی خوش آمدید، جهت عضویت در سایت و دسترسی به کلیه امکانات آن لطفاً کلیک کنید
ساختن روستای وگان درایران
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 از مجموع 9
Like Tree3Likes
  • 2 Post By tooka
  • 1 Post By tooka

موضوع: ساختن روستای وگان درایران

عضو فعال
    تشکر 69 بار در 49 پست

پیش فرض ساختن روستای وگان درایران

آیا تابه حال به فکر زندگی دریک روستای عاری ازخشونت بوده اید؟ آیا به این فکر کرده اید که چگونه میتوان یکروستای وگانی راساخت که همه وگان های ایران در آن جمع شوندواز یک زندگی با آرامش وبدور از هرگونه خشونت والودگی لذت ببرند؟ واقعآ اگرمیشد خیلی خوب بود این آرزوی من است چنین روستایی در اسکاتلند وبعضی کشورهای دیگر وجود دارد چرا مانداشته باشیم؟ روستایی که درآن همه پیاده ویا با دوچرخه عبورومرور کنند.ازدامداری ومرغداری خبری نباشد. همه کشاورزی اورگانیک داشته باشند و. ...شاید فکرکنید این فقط یک تخیل است.نظرشماچیست؟ آیا میشود چنین روستایی راساخت؟

giak and baher like this.

2. تشکرها از این نوشته :

baher (06-05-2015)

مدیر تالار
    تشکر 633 بار در 267 پست

ایده جالبیه. البته من چیزی به اسم «روستای وگن»‌ نشنیده ام اما می دونم که چندین تا eco-village (اکو-روستا)‌ یا روستای دوستدار محیط زیست توی اروپا و آمریکا هست که ساکنانش اغلب وگن یا وجترین هستند و سعی می کنند تا حد امکان بدون تخریب و آلودگی محیط زیست و مبتنی بر همیاری زندگی کند.

برای اطلاعات بیشتر اینجا رو ببینید: http://gen.ecovillage.org/activities/csa/English/

اینجا هم ویدئوهایی درباره اکو روستاها می بینید:https://www.youtube.com/results?sear...e+documentary+

4. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما giak برای ارسال این پست سودمند:

baher (06-05-2015),tooka (07-05-2015)

عضو فعال
    تشکر 53 بار در 32 پست

دوست دارم تو روستایی که عاری از خشونت باشه؟ نخیر! دلم می‌خواد اصلا تو جهانی که عاری از خشونت باشه زندگی کنم! علاقه دارم پدر و مادرم عاری از خشونت زندگی کنن! خواهرم دست از خشونت برداره... تمام فامیل هام وگان بشن! تمام دوستام! تمام هم‌محلی‌ها و هم‌شهری‌هام! انسان‌گریز هم نیستم... انسان‌ها هم حیوانات این زمین هستن... چطور میشه برای غیرانسان‌ها ارزش قائل بود، ولی برای انسان نه!

من عاشق مردم هستم. همین مردمی که وگان نیستن! هدفم اینه که بهشون آموزش بدم که چطور میشه بدون خشونت زندگی کرد... هم به لحاظ وگان بودن؛ و هم در رابطه‌ها و حرف‌هامون چطور از ارتباط غیر خشونت‌آمیز («مارشال روزنبرگ») استفاده کنیم.

نه، دوست ندارم تمام وگان‌های یک کشور رو به یک روستای مخصوص ببرم تا بین خودشون خوش باشن! تمام وگان‌ها می‌تونن از طریق راه‌های ارتباطی مختلف که تکنولوژی بهمون هدیه داده، با هم در ارتباط باشن. ولی ما به اونا نیاز داریم که در شهر خودشون و بین مردم خودشون زندگی کنن. تا الگوی دیگران بشن... تا بقیه بفهمن میشه بدون خشونت زندگی کرد. هدف ما جهان وگانه، نه روستاهای کوچک و عزلت‌گزیده. جهان وگان بدون ارتباط با مردم غیر وگان چطوری می‌خواد محقق بشه؟ از طریع معجزه؟ :)

6. تشکرها از این نوشته :

alien (10-06-2017)

عضو فعال
    تشکر 69 بار در 49 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط Modernist نمایش پست ها
    دوست دارم تو روستایی که عاری از خشونت باشه؟ نخیر! دلم می‌خواد اصلا تو جهانی که عاری از خشونت باشه زندگی کنم! علاقه دارم پدر و مادرم عاری از خشونت زندگی کنن! خواهرم دست از خشونت برداره... تمام فامیل هام وگان بشن! تمام دوستام! تمام هم‌محلی‌ها و هم‌شهری‌هام! انسان‌گریز هم نیستم... انسان‌ها هم حیوانات این زمین هستن... چطور میشه برای غیرانسان‌ها ارزش قائل بود، ولی برای انسان نه!

من عاشق مردم هستم. همین مردمی که وگان نیستن! هدفم اینه که بهشون آموزش بدم که چطور میشه بدون خشونت زندگی کرد... هم به لحاظ وگان بودن؛ و هم در رابطه‌ها و حرف‌هامون چطور از ارتباط غیر خشونت‌آمیز («مارشال روزنبرگ») استفاده کنیم.

نه، دوست ندارم تمام وگان‌های یک کشور رو به یک روستای مخصوص ببرم تا بین خودشون خوش باشن! تمام وگان‌ها می‌تونن از طریق راه‌های ارتباطی مختلف که تکنولوژی بهمون هدیه داده، با هم در ارتباط باشن. ولی ما به اونا نیاز داریم که در شهر خودشون و بین مردم خودشون زندگی کنن. تا الگوی دیگران بشن... تا بقیه بفهمن میشه بدون خشونت زندگی کرد. هدف ما جهان وگانه، نه روستاهای کوچک و عزلت‌گزیده. جهان وگان بدون ارتباط با مردم غیر وگان چطوری می‌خواد محقق بشه؟ از طریع معجزه؟ :)
    خوب نظرها متفاوت است بعضی ها به طبیعت بیشتر علاقه دارندمن ازآن دسته هستم که دوستدارم درطبیعت زندگی کنم نه در شهر شلوغ ودرهم وبرهم وپر از ماشین.این شهرها هیچ وقت درست بشو نیستند همچنان قصابی هاوکبابی هازیاد میشوندوشما هیچ کاری نمی توانید انجام دهیدبه قول خودتون حتی نمی توان روی اطرافیانتان اثر داشته باشید.

عضو فعال
    تشکر 53 بار در 32 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط tooka نمایش پست ها
    خوب نظرها متفاوت است بعضی ها به طبیعت بیشتر علاقه دارندمن ازآن دسته هستم که دوستدارم درطبیعت زندگی کنم نه در شهر شلوغ ودرهم وبرهم وپر از ماشین.این شهرها هیچ وقت درست بشو نیستند همچنان قصابی هاوکبابی هازیاد میشوندوشما هیچ کاری نمی توانید انجام دهیدبه قول خودتون حتی نمی توان روی اطرافیانتان اثر داشته باشید.
    آیا شما احساس شکست‌خوردگی می‌کنید چون نیاز دارید اطرافیان‌تون بیشتر به طبیعت اهمیت بدن و دست از ویرانی اون بردارن؟ فکر می‌کنید آدم‌ها غیر قابل تغییرن؟

عضو فعال
    تشکر 69 بار در 49 پست

من وهمسرم چند سال است سعی کردیم دیگران را آگاه کنیم تا بفهمند که این گوشتی که از قصابی میخرند آدامس نیست بلکه موجودی بوده که مثل ما دو چشم داشته ولی بعد از این همه سال بحث وحرف وحدیث غیر ازمادرم که نیمه گیاهخوار شده ما نتوانستم روی برادروخواهرودیگران تاثیر بگذاریم آنها عاشق کبابندوگوشت نباشه زندگیشان نمی چرخه.اخه وقتی رسانه هاودکترها ازگوشتخواری دفاع میکنندمردم هم چشم وگوش بسته همه رامی پذیرند. ما بارها شده رفتیم عروسی بعد باناراحتی برگشتیم.چرا؟ چون برای عروس وداماد گوسفند کشتند.حتی من یک بارمیخواستم جلوی این کار رابگيرم. چون برای من کشتن آن گوسفند حکم کشتن یک انسان است.پس چرا دوست نداشته باشم درجایی زندگی کنم که همه مثل خودم باشند؟

giak likes this.

عضو فعال
    تشکر 53 بار در 32 پست

من وهمسرم چند سال است سعی کردیم دیگران را آگاه کنیم تا بفهمند که این گوشتی که از قصابی میخرند آدامس نیست بلکه موجودی بوده که مثل ما دو چشم داشته ولی بعد از این همه سال بحث وحرف وحدیث غیر ازمادرم که نیمه گیاهخوار شده ما نتوانستم روی برادروخواهرودیگران تاثیر بگذاریم آنها عاشق کبابندوگوشت نباشه زندگیشان نمی چرخه.اخه وقتی رسانه هاودکترها ازگوشتخواری دفاع میکنندمردم هم چشم وگوش بسته همه رامی پذیرند. ما بارها شده رفتیم عروسی بعد باناراحتی برگشتیم.چرا؟ چون برای عروس وداماد گوسفند کشتند.حتی من یک بارمیخواستم جلوی این کار رابگيرم. چون برای من کشتن آن گوسفند حکم کشتن یک انسان است.پس چرا دوست نداشته باشم درجایی زندگی کنم که همه مثل خودم باشند؟
    واقعا شرایط سختی‌یه... می‌فهمم شما رو. من خودمم بعضی وقتا ناامید میشم. ولی ولی ولی ... بعدش یادم میاد که مگه من آدمی بودم که حتا یک درصد در خودم می‌دیدم وگان شدنم رو؟ و بعد یادم میاد که من همون آدمی‌ام که اگه تو یه وعده‌ی غذایی مادرم گوشت نمی‌ریخت دادم به هوار می‌رفت. همون آدمی‌ام که حتا ماکارونی شو هم با گوشت و ماست می‌خورد! که اگه روزی ۲-۳ تا تخم‌مرغ نمی‌خوردم اون روزم روز نبود! پس شما ببینید من چطور تونستم تغییر کنم؟ آیا کسی مجبورم کرده بود؟ آیا از غذاهای خوشمزه بدم میومد؟ من آدمی‌ام که تا مدت‌ها بعد از وگان‌شدنم هم باز میگفتم سلامتی مهم نیست و همه‌مون می‌میریم و این حرفا! یعنی من نه سلامتی‌ام واسم اهمیت داشت، نه محیط زیست. راجع به حیوونا هم چیزی نمی‌دونستم و مثل بقیه فقط اهل دیدگاه «بهبود وضعیت» بودم! یعنی تا جایی که باهاشون خوب رفتار کنیم، کشتن‌شون به خودی خود هیچ ایرادی نداره! پس ببینید. آدما اگه عوض نمیشن چون ناآگاهن. اگه آگاه شدن و باز عوض نمی‌شن، چون ناتوانن. نه اینکه دلشون نمی‌سوزه، نه اینکه سنگدلن. بیشتر آدما دوست دارن کار درست رو انجام بدن. فقط باید بهشون فرصت داد... نمی تونیم به روستا بریم و خودمونو تبعید به عزلت و گوشه‌نشینی کنیم! اون موقع همچنان این جامعه همون جامعه‌ی غیر-وگان خواهد موند. این شد وظیفه‌ی ما نسبت به حیوانات؟ که بریم یه گوشه، سکوت کنیم، بذاریم وضع همینجوری برای حیوونا باقی بمونه؟

عضو فعال
    تشکر 69 بار در 49 پست

به نظر من انسانهایی که وگن میشوندیک چیزی دروجودشان هست که در انسانهای دیگر نیست بعضیها اگاهی لازم را هم دارند ولی وگن نمیشودچون خودخواه هستندبله انسانها دوست دارند کار درست انجام دهنداما درحد حرف.وقتی حرف ازریختن زباله در طبیعت شودهمه انرارد می کننداما همانها درطبیعت اشغال می ریزند( این را دیدم که می گم)چرا؟ چون خودخواه هستند وحوصله اینرا ندارند که آشغالهایشان رابا خود ببرنداما یک وگان به این فکر میکند که این زباله ممکن است برای یک موجودی مشکل ساز شود.

عضو فعال
    تشکر 53 بار در 32 پست

به نظر من انسانهایی که وگن میشوندیک چیزی دروجودشان هست که در انسانهای دیگر نیست بعضیها اگاهی لازم را هم دارند ولی وگن نمیشودچون خودخواه هستندبله انسانها دوست دارند کار درست انجام دهنداما درحد حرف.وقتی حرف ازریختن زباله در طبیعت شودهمه انرارد می کننداما همانها درطبیعت اشغال می ریزند( این را دیدم که می گم)چرا؟ چون خودخواه هستند وحوصله اینرا ندارند که آشغالهایشان رابا خود ببرنداما یک وگان به این فکر میکند که این زباله ممکن است برای یک موجودی مشکل ساز شود.
    اون چیزی که ازش اسم می‌برید که در وجود وگان‌ها هست، پروفسور گری فرانسیون به ۲ بخش تقسیم می‌کنه و میگه: گاهی منطق و استدلال عقلانی برای وگان شدن افراد کافی نیست. به یک چیز دیگر هم احتیاج هست. در واقع دو چیز:

۱ـ تمایل اخلاقی (moral concern)
    ۲ـ انگیزه‌ی اخلاقی (moral impulse)

تمایل اخلاقی یعنی باید باور داشته باشی که حداقل گروهی از حیوانات جزو جامعه‌ی اخلاقی هستن و دارای شأن اخلاقی هستن...
    انگیزه‌ی اخلاقی به ما میگه که چقدر حاضریم به اعتقاداتی که عمیقا بهشون باور داریم عمل کنیم. یعنی درواقع چقدر مرد حرف‌هامون هستیم؟

پس شما توجه داشته باشید که قضیه اساسا پیچیده‌تر از این حرف‌هاست. اگر شخصی تمایل اخلاقی داشته باشه، می‌شه با منطق و استدلال بهش نشون داد که علاقه یا اهمیتی که نسبت به بعضی حیوانات قائله (مثلا سگ و گربه) چرا باید به تمام حیوانات تصری پیدا کنه و نمیشه فرقی بین یک سگ با یک گاو یا مرغ یا ماهی قرار داد و چقدر این تمایز بی‌اساسه.

ولی همین فرد هم حتی بعد از راضی‌شدن با ساعت‌ها بحث و استدلال، و قبول کردن اینکه تمام حیوانات جزو جامعه‌ی اخلاقی هستن، باز هم هنوز نیاز به چیزی دیگه داره تا بر اساس این باورش قدم عملی برداره و دست از خوردن محصولات حیوانی برداره و وگان بشه. اون چیز دیگه انگیزه‌ی اخلاقی هست. اینکه ما یک غریزه یا انگیخته‌ای در وجودمان داشته باشیم، که قدرتمند باشد و ما را مجبور کند بر اساس عقایدمون عمل کنیم.

بیشتر مردم درمورد موضوع حیوانات، تمایل اخلاقی دارن، امّا انگیزه‌ی اخلاقی رو ندارن. ولی عده‌ی کمی هستن که حتی تمایل اخلاقی هم نسبت به حیوانات ندارن و هیچ ارزشی به هیچ وجه برای هیچ حیوانی قائل نیستند و تمام گونه‌های حیوانات به جز انسان رو برابر اشیاء و سنگ‌های بی‌حس می‌دونن! (این باور خیلی وقته دیگه در اکثریت نسل بشری وجود نداره و مال قبل از دهه‌ی ۱۸ میلادی‌یه، شاید آخرین ظهورش در فیلسوفی به نام دکارت خودش رو نشون داد)! خوشبختانه بیشتر مردم حداقل برای بعضی حیوانات ارزش قائل‌ان. برای همین همیشه امیدی هست که وقتی این تمایز بی‌اساسی که اونا بین اون حیواناتی که براشون ارزش قائل‌ان و حیواناتی که کارد و چنگال‌شون رو درشون فرو می‌کنن رو بهشون یادآوری کنیم، این تمایل اخلاقی رو به کار ببندن و به تمام حیوانات تسری بدن. و اگه آدم عمل‌گرایی باشن و انگیزه‌ی اخلاقی رو در خودشون پرورش بدن نسبت به حیوانات، اون‌وقت بعد از مدتی (دیر یا زود) خودشان وگان خواهند شد.

13. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما Modernist برای ارسال این پست سودمند:

alien (10-06-2017),amy74 (09-05-2015),Bahman7 (26-07-2015),roya206 (08-05-2015),tooka (07-05-2015)

اطلاعات موضوع

Users Browsing this Thread

اکنون 1 کاربر در حال مطالعه مبحث هستند (0 عضو و 1 مهمان)

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  
ساعت 22:45 بر حسب GMT +3.5 می باشد. Powered by: vBulletin Version 4.2.1 vBFarsi Language Pack Version 4.2
Forum Modifications By Marco Mamdouh مطالب درج شده توسط کاربران بیانگر نظر شخصی آنها بوده و ممکن است همسو با اهداف و دیدگاه های مدیریت سایت نباشد. تمامی مطالب و مقالات ارائه شده فقط جنبه اطلاع رسانی دارند.