مهمان گرامی خوش آمدید، جهت عضویت در سایت و دسترسی به کلیه امکانات آن لطفاً کلیک کنید
متن جامع و خلاصه برای ماهی قرمز - صفحه 2
صفحه 2 از 2 اولیناولین 12
نمایش نتایج: از شماره 13 تا 23 از مجموع 23
Like Tree6Likes

موضوع: متن جامع و خلاصه برای ماهی قرمز

(ADMIN //Super Moderator ) مدیر ارشد تالار . بخش اندیشه و سلامت
    تشکر 5,705 بار در 913 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط Modernist نمایش پست ها

baher عزیز، تمام این اقداماتی که اسم بردید اسم‌شون Single-Issue Campaign هست، یک مشکل اساسی در این اقدامات وجود داره که می‌تونید به‌طور خلاصه در این متن بخونید:
    https://www.facebook.com/abolitionis...69651429721283

ربطی به تفسیر من از وگنیسم نداره، ما فعلا داریم راجع به effective بودنِ کارهای این‌شکلی حرف می‌زنیم. شما می‌گید در دوستان و اطرافیانتون این تأثیر رو دیدید. خب به نظر من هیچ اشکالی نداره که یک فرد وگان، وقتی دم عید می‌شه، و با دوستان و اطرافیانش مواجه می‌شه که می‌خوان ماهی قرمز بخرن، بهشون گوشزد بکنه که «خیلی مسخره‌است، ما برای لذت خودمون این ماهی‌ها رو پرورش می‌دیم و اونا رو از محل واقعی‌ زندگیشون دور می‌کنیم، و محکوم‌شون می‌کنیم به یک زندگی افسرده و ناراحت‌کننده در تُنگ، و جانورانی که در دریا می‌تونن به سادگی، دهه‌های طولانی عمر کنن، ما با زندانی‌کردن‌شون اونا رو حداکثر یکی دو ماه زنده نگه می‌داریم و...» خب اینا گفته‌شدن‌ش هیچ ایرادی نداره. ولی وقتی این صحبتا معنا و مفهوم داره که قبلش حتما اشاره کنیم که: «البته از نظر من تمام استفاده‌های ما از حیوانات ایراد داره و همه‌ش شکنجه و عذاب غیرضروری‌یه.» پس یعنی کانتکست حرف‌مون باید پیام کلی «خاتمه‌ی استثمار حیوانات» باشه و لغو تمام استفاده‌ها. و راه‌حل‌ش هم باید همیشه اشاره کنیم که وگانیسم‌ه. نباید این شکلی کمپین رو بسازیم که هیچ اشاره‌ای به وگانیسم و غلط بودن کلیت استفاده از حیوانات نکنیم. حتی اگه مجبوریم چنین کمپینی رو هم بسازیم باز باید به این مقدمه اشاره بشه که تمام استفاده‌ها از حیوانات به یک اندازه مشکل داره و همه‌ش باید از نظر ما قطع بشه. ولی حالا میخوایم فوکوس کنیم رو یک استفاده خاص . و بگیم که چه ایرادی داره ...

دلایلی که مردم رو بسوی گیاهخواری سوق میده تشریح کنید و سپس ببینید که آیا می تونید به کسانی که صرفا برای یک موضوع خاص مثلا ماهی قرمز تبلیغ میکنند ایراد بگیرید یا نه؟

ما بیش از ده ها تن رو تنها با یک بروشور خز و پوست گیاهخوار کردیم دوست من شاید از دید شما مورد "خز و پوست" خیلی مهم نباشه ولی چون همون افراد تبدیل به ابزاری برای معرفی گیاهخواری شدند برای ما بسیار ارزشمنده.

بیداری فکری و حرکت به سمت گیاهخواری باید از یک جایی کلید بخوره و این در افراد مختلف فرق میکنه.
    زمانی که سازماندهی مشخصی برای تبلیغ صحیح گیاهخواری نداشته و گیاهخواران فعالی هم نداریم همین حرکت های موردی و کوچک میتونه بسیار ارزشمند و تاثیر گذار باشه.

در رابطه با پخش بروشور و سرو کردن غذای گیاهی و تبلیغ مستقیم و.. همه موارد رو انجام دادیم بخش همایش ها رو ملاحظه کنید.

giak and Atiye like this.
    There is always a hope

2. تشکرها از این نوشته :

Atiye (03-03-2015)

عضو فعال
    تشکر 53 بار در 32 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط baher نمایش پست ها
    دلایلی که مردم رو بسوی گیاهخواری سوق میده تشریح کنید و سپس ببینید که آیا می تونید به کسانی که صرفا برای یک موضوع خاص مثلا ماهی قرمز تبلیغ میکنند ایراد بگیرید یا نه؟

ما بیش از ده ها تن رو تنها با یک بروشور خز و پوست گیاهخوار کردیم دوست من شاید از دید شما مورد "خز و پوست" خیلی مهم نباشه ولی چون همون افراد تبدیل به ابزاری برای معرفی گیاهخواری شدند برای ما بسیار ارزشمنده.

بیداری فکری و حرکت به سمت گیاهخواری باید از یک جایی کلید بخوره و این در افراد مختلف فرق میکنه.
    زمانی که سازماندهی مشخصی برای تبلیغ صحیح گیاهخواری نداشته و گیاهخواران فعالی هم نداریم همین حرکت های موردی و کوچک میتونه بسیار ارزشمند و تاثیر گذار باشه.

در رابطه با پخش بروشور و سرو کردن غذای گیاهی و تبلیغ مستقیم و.. همه موارد رو انجام دادیم بخش همایش ها رو ملاحظه کنید.
    به‌فرض که شما بیش از ده‌ها تن رو تنها با یک بروشور خز و پوست گیاه‌خوار کرده باشید (که امیدوارم منظورتون از گیاه‌خوار، نوع کامل اون یعنی وگان باشه! چون هیچ تفاوت اخلاقی خاصی بین یک گیاه‌خوار «وجتریان» با یک آدم «گوشت‌خوار» وجود نداره!)؛ آیا به این مفهومه که این روش درستی‌یه یا لزوما بیشترین تأثیر رو داره؟ جواب: خیر. قضیه اینه که، تا وقتی که مردم گوشت و مواد لبنی رو از سبد غذایی‌شون حذف نکنن، هیچ‌وقت از خرید لباس‌های خز و چرم هم امتناع نمی‌کنن. اما وقتی سه‌بار در روز تمرین کنن که به استفاده از حیوانات به‌خاطر خوشمزه‌بودن‌شون (!) «نه» بگن، مسلما باعث می‌شه که سایر استفاده‌هایشان از حیوانات رو نیز خاتمه دهند. پس شما راه رو درواقع دارید برعکس می‌رید. مهم‌ترین و بیشترین استفاده‌ی انسان‌ها از حیوانات، استفاده از اون‌ها برای خوراک‌ه؛ فوکوس باید روی اون باشه و در کنارش و تنها در حاشیه‌ی اونه که، باید به موارد دیگه اشاره بشه.

بله، من شکی ندارم که بیداری فکری و حرکت به سمت وگانیسم برای اشخاص مختلف فرق می‌کنه و همه‌ی ما مسیرهای مختلفی رو طی کردیم تا به این مرحله برسیم. اما این دلیل نمی‌شه. برای آگاهی‌سازی مردم نسبت به هر موضوعی، ممکنه راه‌های مختلف کارساز بشه، می‌شه لقمه رو دور سر گردوند و باز هم لقمه رو به مقصد دهان رسوند... اما ما وقت و بودجه‌ی بی‌نهایت که نداریم... بالاخره توانایی‌هامون یک سقفی داره. خود من واقعا علایق و مسائل دیگری هم تو زندگی‌ام دارم که باید به اونا هم برسم. همه‌ی ما وقت‌مون محدوده. حالا ما می‌تونیم این وقت محدود رو به حرکات تبلیغی تک‌موضوعی اختصاص بدیم و تا حدی موفق باشیم و شانسی یه عده رو نسبت به موضوع کنجکاو کنیم (که بعدش بالاخره باز باید یک دور دیگه آموزش کلی بهشون بدیم که چرا همه‌ی استفاده‌ها از حیوانات اشتباهه! پس آخرش باز باید این مرحله رو طی کنیم!)، یا می‌تونیم از همون ابتدا، رک و پوست‌کنده راجع به مهم‌ترین و اصلی‌ترین موضوع صحبت کنیم و به‌جای لینک‌دادن و لقمه رو دور سر چرخوندن، به اصل مطلب بپردازیم. آیا عده‌ی زیادی از اینکه ما نسبت به خوردن حیوانات اون‌ها واکنش انتقادی داریم ناراحت خواهند شد یا موضع خواهند گرفت؟ من شکی ندارم! ولی خیلی‌ها هم هستن که براشون یک سؤال بزرگ ایجاد می‌شه و می‌رن دنبال جواب‌ش. حتی خیلی از همون‌هایی که اولش گارد می‌گیرن بعد میان باهامون صحبت می‌کنن و به ما این فرصت رو می‌دن که بهشون آموزش بدیم که چرا کارشون به لحاظ اخلاقی اشتباهه. مسئله‌ی اساسی اینه که کدوم روش درست‌تره و از نظر عملی حقیقتا مؤثر تر... و کدوم روش، صرفا به درد کمپین‌های تبلیغاتی گل‌درشت و جنجالی می‌خوره و هیچ کمکی به وگان‌شدن مردم نمی‌کنه؟ به‌نظر من حرکات تبلیغی تک‌موضوعی هم از نظر تئوری موضوع رو به درستی بیان نمی‌کنن و هم در عمل بی‌فایده هستن. ۲۰۰ ساله این حرکات داره انجام می‌شه و امروزه استفاده از حیوانات بیشتر و فجیع‌تر از هر زمان دیگه‌ای در تاریخ بشریت‌ه... نه استفاده از خز در کشورهایی که تبلیغ علیه خز کردن کمتر شده و اساسا تکونی خورده! نه استفاده از حیوانات در آزمایش‌های علمی... نه باغ‌وحش... نه گوشت! چرا؟ چون وقت‌مون رو تلف چیزهای فرعی و بی‌اهمیت می‌کنیم و استراتژی‌مون غیرمؤثره...

بله! به نظر من همایش‌های شما و
    پخش بروشور و سرو کردن غذای گیاهی و تبلیغ مستقیم وگانیسم... کاملا عالی هستن و باید بیشتر از این حرکات انجام داده بشه. فکر می‌کنم خودتون هم اذعان می‌کنید که استقبال از اون اقدامات حتی قابل مقایسه باشه با روش‌های دیگه‌ای که به تقلید از پیتا و سازمان‌های رفاهی انجام می‌دید ... (یعنی همون کمپین‌های تک‌موضوعی!) این یک جنبش مردمی‌یه و بهترین روش فراگیر شدن‌ش ارتباط های رو در رو و مستقیم با مردم عادی‌یه و آموزش‌دادن بهشون درباره‌ی فواید وگان‌شدن... البته کارهای دیگری هم می‌شه کرد اما مفیدترین شیوه همین شیوه‌های خودجوش و مردمی‌یه...

مدیر تالار
    تشکر 633 بار در 267 پست

همه‌ی ما وقت‌مون محدوده.
    ...

و جالبه که تا به اینجا تقریبا همه «وقت محدود» تان رو صرف غر زدن به از کسانی کرده اید که در دنیای واقعی دارند کارهایی به نفع حیوانات انجام می دهند.

5. تشکرها از این نوشته :

baher (05-03-2015)

عضو فعال
    تشکر 53 بار در 32 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط giak نمایش پست ها
    و جالبه که تا به اینجا شما تقریبا همه وقت محدود تان در این انجمن رو صرف قر زدن به از کسانی کرده اید که در دنیای واقعی دارند کارهایی به نفع حیوانات انجام می دهند.

من برای آموزش وگانیسم همیشه وقت آزاد دارم،‌ بخصوص به کسانی که توسط ایده‌های وارونه‌ی «رفاه حیوانات» پیتر سینگر و پیتا و شفقت برای حیوانات و HSUS و ... کاملا شستشوی مغزی داده شدن و به جای educate باید un-educate بشن! یکی‌ش خود شما! که تاب هیچ انتقادی رو نداری و انتقاد رو به‌صورت قر (غُر درست‌تر نیست؟!) می‌بینی و فکر می‌کنی هدف خیر، نیاز به وسیله‌ی خیر نداره! و صرف اینکه کسی نیت‌ش پاک باشه و ظاهرا برای هدف خیری که ما هم بهش معتقدیم بجنگه، به این معناست که وسیله‌ای که برای رسیدن به اون هدف انتخاب کرده هم سنخیتی با اون هدف داره و خیره... ولی وسیله‌ی «رفاه حیوانات» کاملا شرّه و بر ضد حیوانات عمل می‌کنه. من نمی‌گم هدف شما و baher و Atiye خیر نیست؛ ذره‌ای در خلوص نیت هیچ‌کدوم از شما شکی ندارم و اساسا تو زندگی‌م با نیت اشخاص هیچ کاری ندارم؛ من دارم راجع به وسیله و استراتژی‌ئی که برای نیل به اون نیت و هدف پاک، انتخاب کردید صحبت می‌کنم. شما تقصیری هم ندارید، این جنبش رفاه همه‌ی ما رو شستشوی مغزی می‌ده که فکر کنیم، «همه نمی‌تونن وگان بشن!» یا «برای خاتمه‌ی استثمار باید از قدم‌های کوچک و بچه‌وار استفاده کرد!» یا «راهش اینه که از گوشت خوشحال استفاده کنیم و برای روش‌های بهتر رفتار با حیوانات تبلیغ کنیم!» و... . خود من هم اولش چنین عقاید گیج‌کننده‌ای رو داشتم و فکر می‌کردم بهبود «رفاه» درنهایت به «خاتمه» استفاده از حیوانات می‌انجامه؛ ولی خوشبختانه با خوندن آثار گری فرانسیون (که به‌نظرم پدر واقعیِ جنبش «حقوق حیوانات» ایشونه، نه پیتر سینگر که بیشتر پدر «رفاه حیوانات»ـه و مادرش هم لابد «پیتا»ست!) بیشتر و بیشتر به احمقانه‌بودن تفکرِ «رفاه»ی پی بُردم و فهمیدم که چقدر این نوع حرکاتِ ما اتفاقا بیشتر و بیشتر، به عادی‌سازیِ استثمار حیوانات درواقع کمک می‌کنه. پس در دنیای واقعی (که اینجا هم جزوشه؛ چون ما آدم‌های واقعی‌ئی هستیم که پشت کامپیوتر تایپ می‌کنیم و خیلی هم قضیه رو جدی می‌گیریم!) کسی که کارهایی به نفع حیوانات انجام می‌ده کسی‌یه که برای «خاتمه»‌ی استثمار حیوانات می‌جنگه و با حرکات تبلیغیِ «رفاه‌»محور، پیام اشتباه رو به مردم منتقل نمی‌کنه.

من برای آموزش وگانیسم همیشه وقت آزاد دارم،‌ بخصوص به کسانی که توسط ایده‌های وارونه‌ی «رفاه حیوانات» پیتر سینگر و پیتا و شفقت برای حیوانات و HSUS و ... کاملا شستشوی مغزی داده شدن و به جای educate باید un-educate بشن! یکی‌ش خود شما! که تاب هیچ انتقادی رو نداری و انتقاد رو به‌صورت قر (غُر درست‌تر نیست؟!) می‌بینی و فکر می‌کنی هدف خیر، نیاز به وسیله‌ی خیر نداره! و صرف اینکه کسی نیت‌ش پاک باشه و ظاهرا برای هدف خیری که ما هم بهش معتقدیم بجنگه، به این معناست که وسیله‌ای که برای رسیدن به اون هدف انتخاب کرده هم سنخیتی با اون هدف داره و خیره... ولی وسیله‌ی «رفاه حیوانات» کاملا شرّه و بر ضد حیوانات عمل می‌کنه. من نمی‌گم هدف شما و baher و Atiye خیر نیست؛ ذره‌ای در خلوص نیت هیچ‌کدوم از شما شکی ندارم و اساسا تو زندگی‌م با نیت اشخاص هیچ کاری ندارم؛ من دارم راجع به وسیله و استراتژی‌ئی که برای نیل به اون نیت و هدف پاک، انتخاب کردید صحبت می‌کنم. شما تقصیری هم ندارید، این جنبش رفاه همه‌ی ما رو شستشوی مغزی می‌ده که فکر کنیم، «همه نمی‌تونن وگان بشن!» یا «برای خاتمه‌ی استثمار باید از قدم‌های کوچک و بچه‌وار استفاده کرد!» یا «راهش اینه که از گوشت خوشحال استفاده کنیم و برای روش‌های بهتر رفتار با حیوانات تبلیغ کنیم!» و... . خود من هم اولش چنین عقاید گیج‌کننده‌ای رو داشتم و فکر می‌کردم بهبود «رفاه» درنهایت به «خاتمه» استفاده از حیوانات می‌انجامه؛ ولی خوشبختانه با خوندن آثار گری فرانسیون (که به‌نظرم پدر واقعیِ جنبش «حقوق حیوانات» ایشونه، نه پیتر سینگر که بیشتر پدر «رفاه حیوانات»ـه و مادرش هم لابد «پیتا»ست!) بیشتر و بیشتر به احمقانه‌بودن تفکرِ «رفاه»ی پی بُردم و فهمیدم که چقدر این نوع حرکاتِ ما اتفاقا بیشتر و بیشتر، به عادی‌سازیِ استثمار حیوانات درواقع کمک می‌کنه. پس در دنیای واقعی (که اینجا هم جزوشه؛ چون ما آدم‌های واقعی‌ئی هستیم که پشت کامپیوتر تایپ می‌کنیم و خیلی هم قضیه رو جدی می‌گیریم!) کسی که کارهایی به نفع حیوانات انجام می‌ده کسی‌یه که برای «خاتمه»‌ی استثمار حیوانات می‌جنگه و با حرکات تبلیغیِ «رفاه‌»محور، پیام اشتباه رو به مردم منتقل نمی‌کنه.
    تفکر شما بر پایه "یا همه یا هیچ " هست دوست من!
    با این تفکر فقط میتونید در این دنیای غیر وگن صحبت و سخنرانی کنید.دردی از دردای هیچ موجودی رو نمی تونید درمون کنید.

There is always a hope

عضو فعال
    تشکر 53 بار در 32 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط baher نمایش پست ها
    تفکر شما بر پایه "یا همه یا هیچ " هست دوست من!
    با این تفکر فقط میتونید در این دنیای غیر وگن صحبت و سخنرانی کنید.دردی از دردای هیچ موجودی رو نمی تونید درمون کنید.
    خیر، چنین نیست! هم براتون استدلال تئوریک آوردم هم دلایل عمل‌گرایانه. وقتی حاضر نیستید پاسخ بدید دیگه چه می‌شه کرد؟
    باشه هیچ اصراری هم نیست.
    یادتونم باشه، در طول تاریخ تنها چیزایی که تونستن دنیا رو تغییر بدن صحبت و سخنرانی + قلم بودن... قدرت اینا رو ما دست‌کم می‌گیریم. چیزی که دنیا رو تغییر داد همیشه این بود که یک انسانی متوجه یک چیزی شد، و اون چیز رو با یک انسان دیگه درمیون گذاشت. پیشرفت از دلِ همین صحبت‌ها بیرون میاد... نه از دل کمپین‌ها و Donation ها و Petition ها ... از دل حمله به شکارچی‌ها و صاحبان کشتارگاه هم بیرون نمیاد! خشونت خشونت رو از بین نمی‌بره. تنها راه، آموزشه و آموزش. هیچ‌چیز پیچیده‌ای هم نیست. با هم حرف می‌زنیم، می‌گیم کجای کارمون ایراد داره و به یه نتیجه‌ای می‌رسیم. همه نه، ولی کم‌کم، به‌آرومی، خشت می‌چینی و جرقه‌ها رو در ذهن‌ها می‌کاری... شاید یه روزی اون جرقه‌ها تبدیل به شعله‌های وگانیسم بشن... کسی چه می‌دونه؟ اگه هم نشه، بهبود رفاه فقط این تصور رو ایجاد می‌کنه که، هیچ مشکلی در استفاده از حیوانات نیست، و ایراد،‌نحوه‌ی برخورده. و با درست‌کردن نحوه و شیوه، مشکل رفع میشه. و این غلطه، و نباید هیچوقت پیامی باشه که آدم‌های این جنبش بخوان برای مردم بفرستن... با روش شما هم هیچ دردی از هیچ موجودی درمون نمی‌شه، حداقل با روش من (که خودمم کشفش نکردم!) پیام‌های درست به مردم منتقل می‌شه و تغییر به آرامی شکل می‌گیره... نه اینکه همون شرایط حفظ بشه و فقط یه‌مقدار موسیقی ملایم‌تر در کمپ نازی‌ها برای قربانیان پخش کنیم و دلمونو خوش کنیم که داریم دردی دوا می‌کنیم! نه‌خیر! تنها دردی که از این طریق تسکین می‌کنیم، عذاب وجدان خودمونه که تسلی پیدا می‌کنه و آرام می‌شه... برای حیوانات هیچ اتفاق قابل‌توجهی رُخ نمی‌ده! اینو فراموش نکنید.

خیر، چنین نیست! هم براتون استدلال تئوریک آوردم هم دلایل عمل‌گرایانه. وقتی حاضر نیستید پاسخ بدید دیگه چه می‌شه کرد؟
    باشه هیچ اصراری هم نیست.
    یادتونم باشه، در طول تاریخ تنها چیزایی که تونستن دنیا رو تغییر بدن صحبت و سخنرانی + قلم بودن... قدرت اینا رو ما دست‌کم می‌گیریم. چیزی که دنیا رو تغییر داد همیشه این بود که یک انسانی متوجه یک چیزی شد، و اون چیز رو با یک انسان دیگه درمیون گذاشت. پیشرفت از دلِ همین صحبت‌ها بیرون میاد... نه از دل کمپین‌ها و Donation ها و Petition ها ... از دل حمله به شکارچی‌ها و صاحبان کشتارگاه هم بیرون نمیاد! خشونت خشونت رو از بین نمی‌بره. تنها راه، آموزشه و آموزش. هیچ‌چیز پیچیده‌ای هم نیست. با هم حرف می‌زنیم، می‌گیم کجای کارمون ایراد داره و به یه نتیجه‌ای می‌رسیم. همه نه، ولی کم‌کم، به‌آرومی، خشت می‌چینی و جرقه‌ها رو در ذهن‌ها می‌کاری... شاید یه روزی اون جرقه‌ها تبدیل به شعله‌های وگانیسم بشن... کسی چه می‌دونه؟ اگه هم نشه، بهبود رفاه فقط این تصور رو ایجاد می‌کنه که، هیچ مشکلی در استفاده از حیوانات نیست، و ایراد،‌نحوه‌ی برخورده. و با درست‌کردن نحوه و شیوه، مشکل رفع میشه. و این غلطه، و نباید هیچوقت پیامی باشه که آدم‌های این جنبش بخوان برای مردم بفرستن... با روش شما هم هیچ دردی از هیچ موجودی درمون نمی‌شه، حداقل با روش من (که خودمم کشفش نکردم!) پیام‌های درست به مردم منتقل می‌شه و تغییر به آرامی شکل می‌گیره... نه اینکه همون شرایط حفظ بشه و فقط یه‌مقدار موسیقی ملایم‌تر در کمپ نازی‌ها برای قربانیان پخش کنیم و دلمونو خوش کنیم که داریم دردی دوا می‌کنیم! نه‌خیر! تنها دردی که از این طریق تسکین می‌کنیم، عذاب وجدان خودمونه که تسلی پیدا می‌کنه و آرام می‌شه... برای حیوانات هیچ اتفاق قابل‌توجهی رُخ نمی‌ده! اینو فراموش نکنید.
    از بابت استدلال های تئوریک و دلایل عمل گرایانه ممنون.

There is always a hope

عضو فعال
    تشکر 69 بار در 49 پست

Junior Member
    تشکر 4 بار در 4 پست

دوستان لطفا یک متن جامع و خلاصه هم برای نگهداری درست ماهی قرمز معرفی کنید

ممنون

عضو فعال
    تشکر 69 بار در 49 پست

به نظر من برای نگهداری از حیوانات باید تا میتوانید شرایط زندگی شبیه به حیات وحش برای انها فراهم کنید این ماهی ها تا حدود 20 سال عمر دارند در صورتیکه در اسارت عمر انها بسیار کوتاه میشود میتوان انهارا در یک حوض بزرگ انداخت واکسیژن اب هم فراهم شود و غذای کافی در اختیار انها قرار بگیرد از دادن نان به انها خودداری شود .

13. تشکرها از این نوشته :

Atiye (19-03-2015)

Junior Member
    تشکر 4 بار در 4 پست

نه منظور من برای اطلاع رسانی به دیگرانه. یه متن که همه چیو گفته باشه و خلاصه هم باشه تا دیگران حوصله کنن بخوننش

صفحه 2 از 2 اولیناولین 12

اطلاعات موضوع

Users Browsing this Thread

اکنون 1 کاربر در حال مطالعه مبحث هستند (0 عضو و 1 مهمان)

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  
ساعت 07:22 بر حسب GMT +3.5 می باشد. Powered by: vBulletin Version 4.2.1 vBFarsi Language Pack Version 4.2
Forum Modifications By Marco Mamdouh مطالب درج شده توسط کاربران بیانگر نظر شخصی آنها بوده و ممکن است همسو با اهداف و دیدگاه های مدیریت سایت نباشد. تمامی مطالب و مقالات ارائه شده فقط جنبه اطلاع رسانی دارند.