مهمان گرامی خوش آمدید، جهت عضویت در سایت و دسترسی به کلیه امکانات آن لطفاً کلیک کنید
و چرا گیاه خوار شدیم؟ - صفحه 3
صفحه 3 از 4 اولیناولین 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 25 تا 36 از مجموع 44
Like Tree8Likes

موضوع: و چرا گیاه خوار شدیم؟

عضو فعال و صمیمی تالار گیاهخواری
    تشکر 260 بار در 33 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط saeid579 نمایش پست ها
    علیرضا جان :مطلبت رو خوندم و به دیدگاهت احترام میذارم. فکر می کنم درستش هم همین باشه که در تالار بحث مذهبی نداشته باشیم.
    دوست من :به موضوع انزجار طبع آدمی از کشتن و خشونت اشاره کرده بودی که موافقش هستم ولی چرا این انزجار فقط در مورد حیواناتی که برای خوردن ذبح میشن عنوان میشه؟ حتما برای تک تک دوستان پیش اومده که با همین خشونت حشرات رو نابود می کنند. آیا دوست گیاهخواری هست که برای گریز از خشونت علیه حیوانات ، در کمال آرامش بین مجمعی از سوسک ها زندگی کنه؟!! و یا اگر در خانه ای یک موش لانه کرده باشه میتونی تصور کنی که چه فرجامی پیدا می کنه ؟!! اینها خشونت نیست ؟ در این تالار ( با کمعال احترام ) احساسات قشنگی می بینم که بسیار هم با ارزشند ولی تصور نمی کنم با توجه به مثال هایی که برات زدم ، گستره ی این احساسات خیلی ,وسیع باشه .مگس هارو می کشیم ، مورچه هارو لگد می کنیم ، از چهار پایان بار می کشیم تا وقت پیری و بعد اشک می ریزیم برای غمگین ترین مادر دنیا یعنی گاو که چرا از شیرش استفاده می کنیم !!! صدها سگ و گربه زیر چرخ های اتومبیل هامون له میشن ، هزاران پرنده از سمپاشی که روی مزارع می کنیم از بین میرن و ... اینها خشونت نیست ؟!!! کار غیر اخلاقی کشتن محسوب نمیشه؟!!! دوست خوبم : شاید برات پیش اومده باشه که با دوچرخه ی قشنگ ابی رنگت در جاده ی کلاردشت هم رکاب زده باشی . نگاهی به طبیعت برباد رفته ی کلاردشت یادمون می ندازه که از بین بردن جنگل بزرگترین خیانت در حق حیات موجودات زنده است . زنده ! چه انسان چه حیوان و چه گیاه. پاینده باشی.
    سعید جان
    ولف عزیز خیلی خوب جواب دادن;
    من هیچ موقع حشره ای رو نمیکشم,از دوران بچگی از پدرم یاد گرفتم که یک سوسک رو از خونه بیرون ببرمش,نه اینکه با دمپایی لهش کنم!
    با مگس و پشه ای رو نمیکشم و مورچه ای هم دانسته لگد نمیکنم,ندانسته اش هم خشونت محسوب نمیشه!
    هیچ موقع هم از چارپایی دانسته و مستقیما کار نکشیدم!
    و هرگز هم موافق کشاورزی غیر ارگانیک نیستم که در اون سمپاشی وجود داره,به امید روزی که برچیده بشه.
    در مورد زندگی شهری و تبعات اون هم صحبت های زیادی در تالار شده,و این دلیل نمیشه چون این مقدار از خشونت به خاطر زندگی شهری وجود داره,ما به سایر خشونت هایی که به راحتی میتونیم جلوشون رو بگیریم ادامه بدیم یا دامن بزنیم! اگر اینجوری باشه , میشه این توجیه رو کرد که این همه دزدی توی جامعه وجود داره,چرا من دزدی نکنم,یا کارای غیر اخلاقی دیگه!
    ما تا جایی که برامون امکان داره داریم جلوی خشونت و ظلم علیه حیوانات و تخریب محیط زیست رو میگیریم,نمیشه که به این دلایل دست رو دست بذاریم و با این توجیهات از گود بیایم بیرون!همین دوچرخه سواری با دوچرخه آبی قشنگ در جاده کلاردشت که گفتین,خیلی بهتر از ماشین سواری با یک ماشین زشت آلوده کننده هست,دقیقااا مثل گیاه خواری که خیلیییییی بهتر از گوشت خواری برای طبیعت و محیط زیست هست,اونقدر هم بهتر هست که دیگه قیاسشون اشتباه به نظر میرسه.
    منطق حکم میکنه که همیشه بین بد و بدتر , بد رو انتخاب کنیم,نه اینکه بی خیال بشیم و بگیم حالا که این همه داریم ظلم میکنیم و ضرر میزنیم,اینم روش!
    سلامت باشی, مرسی.

LIVE STRONG

2. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما Alireza A برای ارسال این پست سودمند:

baher (12-07-2012),hr67 (12-07-2012),lone wolf (12-07-2012),saeid579 (16-07-2012),Texas (13-07-2012),The Almighty (13-07-2012),yasaman1178 (12-07-2012)

عضو انجمن
    تشکر 53 بار در 9 پست

Cool

سلام
    من تازه عضو این تالار شدم و 2 ساله که گیاهخوارم یعنی از 12 سالگی . وگان هستم البته نمیشه گفت وگان کامل چون گاهی از عسل استفاده میکنم ...
    اول میخوام مضرات گوشتخواری رو بگم تا آقای سعید هم بیشتر با این موضوع آشنا بشن . همونطور که میدونید گوشتخواری فقط به کشته شدن حیوانات بیگناه ختم نمیشه بلکه صدمات زیادی هم به محیط زیست میزنه . اما این رژیم پلید مضرات بسیار دیگه ای هم داره که شاید افرادی که سالیان سال گیاهخوارن از اون بی خبر باشن . من به چند تا از اونا اشاره میکنم :
    1) گوشتخواری در درجه ی اول باعث از بین رفتن کرور ها حیوان بی زبون میشه که مثل ما حق داشتن از این دنیا لذت ببرن
    2) جنگل ها با چرای دام ها از بین میره و هرچه درختان کمتر بشن مسلما اکسیژن کمتر و دی اکسید کربن هم بیشتر میشه + حیوانات جنگل نابود میشن و در نتیجه از گونه های جانوری کاسته میشه
    3) گرمایش جهانی افزایش پیدا میکنه ، چرا هوای کره زمینمون داره روز به روز گرم تر و آلوده تر میشه ؟ تمام آتش ها از گور دامپرور ها بلند میشه ! اونا با دستکاری ژنتیکی گاو ها ، گوسفند ها ، خوک ها و ... زاد و ولدشون رو افزایش میدن و برای همین گاز متان هم بیشتر میشه چون این موجودات متان تولید میکنن . ( متان 25 برابر قوی تر از کربن دی اکسیده )
    4) اگه انسانها از گوشت حیوانات استفاده کنن افراد کمتری سیر میشن در حالی که اگه از محصولات کشاورزی استفاده کنن ، زمین میتونه 5 برابر ساکنین کنونی خودش رو سیر نگه داره ... به همین دلیل میلیون ها انسان گرسنه سراسر جهان وجود دارن پس عقل حکم میکنه که برای سلامتی اونا هم که شده گیاهخوار بشیم .
    5) گوشت و فرآورده های حیوانی مسبب انواع بیماری ها و سرطان هاست . چون گوشت و سایر فرآورده های حیوانی اسیدی هستن و بدن انسان قلیاییه . بدن برای خنثی کردن اسید ناشی از محصولات حیوانی باید از کلسیم بافت های استخوانی بگیره که به پوکی استخوان دچار میشیم و ...
    دلایل گیاهخواری بی نهایت زیاده و نمیشه همه ی اونا رو تو این پست جا داد .
    شاد باشید

4. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما نگین 76 برای ارسال این پست سودمند:

baher (12-07-2012),hr67 (12-07-2012),I.Lov.Animal (12-07-2012),Narges (18-07-2012),Texas (13-07-2012),yasaman1178 (12-07-2012)

Member
    تشکر 381 بار در 86 پست

راستی دوستان یک سوالی هست که ذهن من رو درگیر کرده...من گاهی وقتی که میخوام به باغچه ی حیاطمون آب بدم، مورچه هایی رو میبنم که در حال دست و پا زدن هستن...اون هارو همه نجات میدم...اما عده ایی داخل خاک هستند و وقتی آب میگیرم، حس اینکه اونها خفه میشن و من باعث مرگشون هستم، به من دست میده...به نظر شما چه کار مییتونم انجام بدم؟ باغچه رو آب ندم تا خشک شه؟ یا لونه ی مورچه ها رو خراب نکنم...

«بشر یگانه دشمن واقعی ماست. بشر را از صحنه دور سازید، ریشه‬ ‫گرسنگی و بیگاری برای ابد خشک می‌شود. ‫بشر یگانه مخلوقی است که مصرف می‌کند و تولید ندارد. نه شیر می‌دهد، نه تخم‬ می‌کند، ضعیف‌تر از آن است که گاوآهن بکشد و سرعتش در دویدن به حدی نیست که‬ ‫خرگوش بگیرد. معذلک ارباب مطلق حیوان است! اوست که آنها را به کار می‌گمارد، و از‬ ‫دسترنج حاصله فقط آنقدر به آنها می‌دهد که نمیرند، و بقیه را تصاحب می‌کند.»

«پس چطور است که ما با این نکبت زندگی می‌کنیم؟‬ علتش این است که تقریبا تمام دسترنج ما به دست بشر ربوده می‌شود.»

«رفقا به یاد داشته باشید که هرگز نباید در شما تردیدی پیدا شود، هیچ استدلالی‬ ‫نباید شما را گمراه سازد. هیچ‌گاه به کسانی که می‌گویند انسان و حیوان‬ ‫مشترک‌المنافعند و یا ترقی یکی منوط به پیشرفت دیگری است اعتماد نکنید. این‬ ‫حرف‌ها دروغ محض است. بشر به منافع هیچ موجودی نمی‌اندیشد. در این مبارزه باید‬ ‫بین ما حیوانات رفاقت و اتحاد کامل وجود داشته باشد. بشر جملگی دشمن و حیوانات‬ ‫جملگی دوستند.»

کتاب به یادماندنی "قلعه حیوانات" جورج اورول

6. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما I.Lov.Animal برای ارسال این پست سودمند:

hr67 (12-07-2012),Texas (13-07-2012),yasaman1178 (12-07-2012)

( Super Moderator ) مدیر ارشد تالار . بخش جامعه و خانواده
    تشکر 10,491 بار در 1,474 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط I.Lov.Animal نمایش پست ها
    راستی دوستان یک سوالی هست که ذهن من رو درگیر کرده...من گاهی وقتی که میخوام به باغچه ی حیاطمون آب بدم، مورچه هایی رو میبنم که در حال دست و پا زدن هستن...اون هارو همه نجات میدم...اما عده ایی داخل خاک هستند و وقتی آب میگیرم، حس اینکه اونها خفه میشن و من باعث مرگشون هستم، به من دست میده...به نظر شما چه کار مییتونم انجام بدم؟ باغچه رو آب ندم تا خشک شه؟ یا لونه ی مورچه ها رو خراب نکنم...

دوست عزیز نظر من اینه که باغچتون رو آب بدید و از وسواس فکری در این زمینه بپرهیزید.شما به عمد حشره ای رو نمی کشید اما اینکه حشرات ریزی درون خاک هستن که ممکنه آبیاری باغچه باعث کشته شدن احتمالیشون بشه که دلیل نمیشه بذارید گل و گیاها خشک بشن. مثلا میشه تو دنیای امروز اصلا از وسایل نقلیه استفاده نکرد چون ممکنه حشرات زیادی از جمله مورچه ها همه روزه زیر چرخای اونا له بشن!؟
    همونطوری که دوستان بارها اشاره کردن هدف ما انتخاب بهترین گزینه برای کمترین میزان تخریب، آلودگی و آسیب رسانی به زمین و زیستمندانشه.
    حالا که از این شانس برخوردارید که باغچه ای در حیاط خونه داشته باشید تا اونجا که میتونید بصورت ارگانیک سبزی و صیفی بکارید. به نظرم این بهترین کار ممکنه.

Yesterday is History, Tomorrow is Mystery, Today is a Gift... That's why it's called
    Present

8. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما yasaman1178 برای ارسال این پست سودمند:

Alireza A (12-07-2012),baher (12-07-2012),hr67 (12-07-2012),I.Lov.Animal (13-07-2012),lone wolf (12-07-2012),Shadow (17-07-2012),Texas (13-07-2012),The Almighty (13-07-2012)

عضو صمیمی
    تشکر 1,246 بار در 234 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط I.Lov.Animal نمایش پست ها
    دوست عزیز وسواس نداشته باشید در ضمن آبیاری قطره ای هم خوبه

جهان سوم کشوری است که در آن اگر بخواهی مملکتت را آباد کنی خانه ات ویران می شود واگر بخواهی خانه ات را آباد کنی مملکتت ویران میشو..د.دکتر حسابی

10. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما hr67 برای ارسال این پست سودمند:

baher (12-07-2012),I.Lov.Animal (13-07-2012),Shadow (17-07-2012),Texas (13-07-2012),yasaman1178 (12-07-2012)

Member
    تشکر 381 بار در 86 پست

مرسی از دو دوست عزیزم که من رو در این زمینه راهنمایی کردم...حق باشماست دوستای گلم...

مرسی یاسمین جان از توضیح کامل و منطقی تون.

«بشر یگانه دشمن واقعی ماست. بشر را از صحنه دور سازید، ریشه‬ ‫گرسنگی و بیگاری برای ابد خشک می‌شود. ‫بشر یگانه مخلوقی است که مصرف می‌کند و تولید ندارد. نه شیر می‌دهد، نه تخم‬ می‌کند، ضعیف‌تر از آن است که گاوآهن بکشد و سرعتش در دویدن به حدی نیست که‬ ‫خرگوش بگیرد. معذلک ارباب مطلق حیوان است! اوست که آنها را به کار می‌گمارد، و از‬ ‫دسترنج حاصله فقط آنقدر به آنها می‌دهد که نمیرند، و بقیه را تصاحب می‌کند.»

«پس چطور است که ما با این نکبت زندگی می‌کنیم؟‬ علتش این است که تقریبا تمام دسترنج ما به دست بشر ربوده می‌شود.»

«رفقا به یاد داشته باشید که هرگز نباید در شما تردیدی پیدا شود، هیچ استدلالی‬ ‫نباید شما را گمراه سازد. هیچ‌گاه به کسانی که می‌گویند انسان و حیوان‬ ‫مشترک‌المنافعند و یا ترقی یکی منوط به پیشرفت دیگری است اعتماد نکنید. این‬ ‫حرف‌ها دروغ محض است. بشر به منافع هیچ موجودی نمی‌اندیشد. در این مبارزه باید‬ ‫بین ما حیوانات رفاقت و اتحاد کامل وجود داشته باشد. بشر جملگی دشمن و حیوانات‬ ‫جملگی دوستند.»

کتاب به یادماندنی "قلعه حیوانات" جورج اورول

12. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما I.Lov.Animal برای ارسال این پست سودمند:

baher (13-07-2012),Shadow (17-07-2012),Texas (13-07-2012),yasaman1178 (13-07-2012)

عضو انجمن
    تشکر 53 بار در 9 پست

دوست گرامی ، اول از همه بهتون این مهربانی رو تبریک میگم که برای جون حشرات هم احترام قائلید . بالاخره بین بد و بد تر باید یکیشو انتخاب کرد دیگه ، نه ؟ اگه اینطوری حساب کنید پس راه هم نباید برید و یکجا بشینید چون ممکنه حشره ای رو له کنید .

14. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما نگین 76 برای ارسال این پست سودمند:

I.Lov.Animal (13-07-2012),Shadow (17-07-2012),Texas (13-07-2012),yasaman1178 (14-07-2012)

عضو انجمن
    تشکر 29 بار در 5 پست

مدتی قبل مطلبی رو توی وبلاگم نوشته بودم با عنوان پس از 30 ماه گیاهخواری که حدود ده هزار نفر هم اون رو مطالعه کردن، این تاپیک رو که دیدم موضوعش به مطلب من می خورد طولانی هست نوشته م ، ولی کپی پیست کردنش زیاد سخت نیس !
    ____- -- _____

مطلبی که نبودش رو در وبلاگم حس می کردم و بارها و بارها قصد نوشتنش رو داشتم هدف اصلی من از گیاهخواری بود.. .
    افرادی که با من در تماس بوده اند و هستند ، این رو دیده اند که همیشه در مکانهای عمومی ازینکار که گیاهخوار بودن من رو با صدای بلند بیان کنند شدیدا منع شون می کنم.
    به نظر من گیاهخواری روشن ترین نقطه زندگی من بوده و اگر به اوج خواسته هایم هم برسم باز هم این نقطه منور تر خواهد بود . گیاهخواری من بازگشتی است به اصل وجودی انسان ، اصلی که توسط پدرانمان و با هدایت دشمنانمان به فراموشی سپرده شده بود ، طوری از ما موجوداتی جدید ساخت که حتی شاید عکس تمایلات وجودیمان ، وابستگی هایی به حیوانات پیدا کردیم.
    از نظر یک وگان ما انسانها در زمانهای بسیار دور ، پیش از پیدایش آتش ، کاملا گیاهخوار بودیم . به تدریج با ذوب فلز و ساخت نیزه و بدنبال آن کباب کردن حیوانات بیچاره به مبارزه با طبیعت پاک برخواستیم . انرژی فراوان را بصورت یکجا خواستیم و اما نمی دانستیم این انرژی های تقریبا مفت ، با خود چه صدمه های جسمی و روحی بر انسان وارد می کنند . انواع بیماری ها و سرطانها ، ورود سم ها و هزاران هزار بلایی که از سر نابخردی بر پدرانمان آمد.
    شاید نسلهای گذشته ما نیز مانند ما بی تقصیر و حداقل کم تقصیر بودند . مثل آن حکایتی است که چند میمون را داخل قفسی کردند و چارپایه ای در وسط قفس گذاشتند و چند موز از سقف قفس آویزان کردند. هربار که میمونی از چهارپایه بالا می رفت تا موزی بردارد ، آب جوش برسر سایر میمونها می ریختند . به این ترتیب اگر میمونی هوس موز می کرد ، دیگر میمون ها بر سر او می ریختند و او را می زدند تا مانع او شوند . هر هفته یک میمون را خارج می کردند و میمون جدیدی را جایگزین می کردند. میمون جدید ندانسته در همان ابتدا می خواس موزها را بکند ، با کتک از طرف سایرین پذیرایی می شد. گذشت و گ ذشت تا بعد چند هفته تمامی میمونها عوض شده بودند و این روال کماکان ادامه داشت . یعنی هر میمون جدیدی وارد می شد و هوس موز می کرد سایرین بدون اینکه اصلا بدانند چرا؟! آن میمون را می زدند. هیچکدام از میمون ها آب داغ را تجربه نکرده بودند.
    پدران ما هم دچار چنین روندی شده بودند و بدون اینکه خود هم بدانند گرفتار چنین دامی شدند و البته نسبت به علمی هم که داشتند انتظار زیادی از آنها نمی رفت . بسیاری بر گیاهخواران و خام گیاهخواران خرده می گیرند که رژیم گیاهی کمبودهایی دارد ، دچار افسردگی هایی می شوی ، کمبود آهن پیدا می کنی و در تنفس با مشکل مواجه خواهی شد و سرگیجه هایی همراه انسان خواهد بود . کمبود ویتامین ب۱۲ هم که پرچمی شده است .. .
    بنده به عوان یک گیاهخوار که در این لحظه ۳۰ امین ماه گیاهخواری ام را جشن می گیرم ، باید به عنوان تجربه شخصی بیان کنم در دوران پیش از گیاهخواری ام ، یک خونآشام به تمام معنا بوده م و هر روز فرآورده های حیوانی بسیاری مصرف می کردم . با اینحال همواره سردرد هایی ناشی از خون رسانی ضعیف و کمبود گلبولهای قرمز و آهن داشتم . دردهای دستگاه گوارش و علی الخصوص معده که سالها بسیاری دیگر از اعضای خانواده ام را نیز درگیر خود کرده بود و بسیار مشکلات روحی و روانی مانند تیک های عصبی در چشم و ابرو ها .. .
    در مدت پس از یکسال گیاهخواری ام تمامی این مشکلات بطور کامل برطرف گردید . شاید در سال اول برای تطبیق یافتن سیستم بدنم با وضع جدید ، گهگاهی به مشکلاتی هم برخورد کردم ولی هر روز که می گذشت این مشکلات کمتر شد تا آنکه این یکسال آخر ، اگر درد ماهیچه های گردنم رهایم می کرد ، شاید هیچگاه وجود بدنی همراه با خودم رو حس نمی کردم . هیچگاه حس اینکه معده ای داری که باید پر شود و بعد اینکه پرشد سختی هضم غذاهای سنگین و چرتهای سنگین بعد غذا ، مدفوع بدبو و بسیاری چیزها که برای یک همه چیزخوار بسیار عادی است دیگر برایم تکرار نشد. حتی گاه حسرت درد دل ناشی از نساختن آن با سیستم گوارشی بر دلم ماند ، آنقدر سیستم بدنی ام با وضع جدید یا همان گیاهخواری تطابق پیدا کرد که روزی آرزوی ژول ورن بود که چنین سلامتی انسان را ببیند.عده ای که می گویند خیر انسان از ابتدا گوشتخوار بوده و چرا نباید گوشت را بخوریم ؟ بارها و بارها گفته ام و در تمامی سایتهای گیاهخواری ابراز شده که کدام انسانی است که حتی زمانی که در مرز گشنگی و تلف شدن است ، بدود و گوسفندی را بگیرد ، خودش کله اش را بکند ، پوستش را بدرد و او را خام خام بخورد ؟؟ اگر انسان ذاتا یک همه چیز خوار و گوشتخوار (مانند ببر) بود باید این قابلیت را می داشت . یعنی انسان از یک کرم نیز بی عرضه تر است ؟! تنها همه چیزخواری که فعلا به ذهن من می رسد همین کرم است. او اینقدر قدرت دارد تا وارد سلولهای زنده حیوانی شود و از آنها مانند انگلی تغذیه کند ولی شمایی که میگویید انسان همه چیزخوار است ، همین قابلیت اندک را هم انسان دارد ؟!
    براستی کندن یک سیب از درخت با بریدن سر یک جانور که جانی مانند ما و خونی پاکتر از خون ما دارد ، برابر است ؟! پس چرا در زمان سربریدن آنها روی بچه هایمان را برمیگردانیم و اگر چنین صحنه ای را ببینند شب در خواب کابوس می بینند و خودمان هم تا دقایقی حالمان بد است ؟؟ ولی برای چیدن یک گیلاس ، فرزندمان را بلند می کنیم تا او اینکار را با لذت انجام دهد. توت هنگامی که رسیده می شود می افتد و این یعنی زمان استفاده آنهاست … . ولی زمان استفاده از یک حیوان را چه کسی تعیین می کند ؟! براستی آیا ما خداوند حیوانات خانگی هستیم که اراده مان جان آنها را بگیرد ؟! هیچ وقت یادم نمی رود زمانی که در کودکی ۲تا خروس خریدیم و آنها را دوسه سالی بزرگ کردیم ، زمانی آنها را سر بریدند که در مدرسه بودیم چون توانایی دیدن آن لحظه را نداشتیم . یا زمانی که گوسفندی برای بازی خریدیم و چندماهی که گذشت و بزرگ شد ، با آنه همه خاطره ای که از او داشتیم سرش را بریدند ، حتی نمی توانستیم گوشتش را بخوریم . گوشتش را قاطی گوشتهای دیگه کرده بودند و گفتند فعلا گوشتهای یخ زده را می خوریم بعدا نوبت گوشتهای گوسفند خودمان میرسد ، فعلا خیالتان راحت باشد . چندوقت که گذشت گفتند فریبتان داده ایم ، همان گوشت هاییی که می خوردید گوشت گوسفندمان بود و در کمتر از یک هفته انگار ندانسته آن حیوان بدبخت بیچاره را روانه فاضلابهای شهر کردیم … . شاید تنها بخاطر داشتن چنین قدرتی اشرف مخلوقات شده ایم ، که در اینصورت اگر خودمان گیر ببر و پلنگی افتادیم باید آنها را خداوندگار مخلوقات بدانیم !!
    برای کسانی که هیچ آشنایی با نظریه تکامل ندارند و کاملا معتقد بر آفرینش حضرت انسان به شیوه ای ماورایی هستند ، آیا خداوند در همان ابتدا با خلق انسان ، بسته ای کبریت هم برای او فرستاد ؟! یا آتشی جاودانه برایش قرار داد ؟در تاریخ کشف (اختراع؟) آتش بدست انسان ، که در مقیاس تاریخ بسیار کوتاه و به ما نزدیک است هیچ شک و شبهه ای نیست و بسیاری این زمان را نزدیک به زمان گوشتخوار شدن انسان می دانند . سه سال پیش در همان روزهای اولیه آشنایی ام با گیاهخواری در مقاله گیاهخواری چیست بنده به تفصیل از فواید گیاهخواری صحبت به میان آوردم ، در اینجا تنها تصمیم به برطرف کردن شبهات و پاسخ به سئوالات احتمالی شما دارم.چیزی که در جاههای مختلف می گویم اینست که من بعد از مشاهده اثرات عینی گیاهخواری بر روی خودم دست از تحقیق برداشته ام ، چون نتیجه اش برایم مشخص گردید از آن مدت نیز مدتها می گذرد و من درگیر کارهای مهندسی مختلفی شده ام که دانشی متفاوت از علوم تجربی است . ازین لحاظ شاید دانسته هایم کاملا بروز نباشد و پاسخ کاملی برایتان نباشد . شما می توانید مانند کارهایی که در دو سه سال پیش من انجام می دادم جدیدترین اطلاعات علمی روز در این زمینه را از سایت های مختلف فارسی و انگلیسی کسب کنید.چیزی که می توانم در مورد برچسب هایی که به رژیم گیاهخواری زده می شود بگویم ، اینست که مثلا در مورد آهن بنده به عنوان یک گیاهخوار حتی با داشتن یک رژیم ساده گیاهی در دوران دانشجوئی کمبود آهن بدنم بدون مصرف مکمل غذائی برطرف گردید . برای کمبود برخی از هورمونها که مرتبط با کارهای عصبی هستند بگویم جدا از بوجود نیامدن مشکلات عصبی ، تیک های عصبی ام برطرف شد و در مورد کمبود آنزیم ها ، هیچگونه مشکل عینی در بنده بوجود نیامد . بنا به تحقیقاتی هم که انجام داده بودم و با متخصصان این زمینه صحبت کرده بودم ، این برچسب ها بیشتر بخاطر ترساندن انسان از ایدئولوژی گیاهخواری است و کمتر زمینه ظهور پیدا می کند.در مورد ویتامین ب۱۲ که بسیاری آنرا نقطه ضعف گیاهخواری می دانند ، بسیاری از گیاهخواران که چندین سال از خام خواری آنها گذشته و این عقیده را قبول ندارند ، گفته می شود که: علائم کمبود این ویتامین در پیری در گیاهخواران مشاهده می شود ، هنوز فرصت زیاد است تا درگیر بیماری شوید . این را خاطرتان باشد بسیاری از اقوام و ادیان آسیای شرقی در خانواده هایی گیاهخوار بدنیا می آیند و با همان سبک زندگی در سن های بسیار بالا از دنیا می روند. همانطور که در بسیاری از ادیان هندوها استفاده از فرآورده های حیوانی کامل حرام است. حال برای پاسخ به این افرادی که باز هم بر ما خرده ای می گیرند تنها کافیست گیاهخواران سال خورده ای را پیدا کنید که گاه عمر حضرت نوح را دارند و تا کنون حتی نام ب۱۲ را هم نشنیده اند. بسیاری از گیاهخواران نیز بر این عقیده اند که آری شاید گفتار این پزشکان راست باشد و ب۱۲ در منابع گیاهی وجود نداشته باشد ، ولی این نقصی بر گیاهخواری نیست . ب۱۲ در ریشه گیاهان نظیر هویج و … که ریشه نقش ذخیره ای را دارد وجود دارد ، به شرطی که زمین ها بطور طبیعی از کود حیوانی و تجزیه بدن حیوانات تغذیه کرده باشد. مانند زمین ها و جنگل های بکر که انسانهای اولیه برای تغذیه خود از گیاهان آن مناطق استفاده می کرده اند ، نه گیاهانی و سبزیجاتی که حاصل کودهای شیمیایی است که نه مواد معدنی زمین را تکمیل نمی کند که گاه از بین برنده بسیاری از مواد نیز است .اگر مسائل انسانی را به کنار بگذاریم و بگوییم ، خب انسان محیط را به گونه ای تغییر داده که باید امروزه خود به عنوان یک گوشتخوار در آن زندگی کند و اگر بخواهیم گیاهخوار شویم با این کمبودها مواجه می شویم و حداقل یک درصد این احتمال را بدهیم ، می توانیم چاره ای ساده برگزینیم تا سوپاپ اطمینانی باشد برای درمان ترس و تردید هایمان . من در مدت ۶ ماهه اول گیاهخواری ام به مدت یکسال ، یعنی تا ۱۸ ماهگی ، برای کمک به تطابق بدن با حالت جدید زندگی همواره از قرص های مولتی ویتامین و کپسولهای ب۱۲ و آهن استفاده می کردم و به تدریج با یک سال و نیمه شدن گیاهخواری ام و اخت گرفتن با مواد غذایی جدید بطور کامل از مصرف آنها دست کشیدم . اینروزها نیز که برخی کرنای این سر می دهند که دیگر کمتر مواد گیاهی در دنیای مدرن حاوی همان ب۱۲ است و ممکن است کمبودی بیاوریم ، برای راحت تر شدن خاطرمان کافیست یک بسته قرصی که باید بیماران نیازمند کم خونی هر شب آنها را مصرف کنند و ده روزه هم تمام می شود را در کیفمان داشته باشیم و ماهی تنها یک عدد از آن ها را مصرف کنیم که در سالش بشود یک بسته ۱۲ عددی ! فکر نکنم مصرف چنین قرص هایی نیاز باشد و حتی در صورت مصرف با توجه به مقدار بسیار کم آن مشکلی برایتان پیش بیاید ، و تنها برای خاطر جمعی و تعادل بهتر بدن تان است و اگر مانند خیلی ها با قرص میانه خوشی ندارید و گیاهخوار نشده اید که بخواهید قرص بخورید اگر کمی جستجوگر باشید می توانید محصولات وگان خوبی نظیر قارچ و میوه هایی را پیدا کنید که با ب۱۲ غنی شده اند . این چیزها و راهکارهایی است که بنده در طول دوره جمع کردن اطلاعاتم از اینترنت و پرس و جو از متخصصان مختلف کسب کرده ام .. .
    به هر حال اگر هم بدبینانه ترین دیدگاه یعنی وارد شدن یک نقص در گیاهخواری در طول دوران گوشتخواری انسان را وارد بدانیم ، می توانیم این ضربه وارد شده بر قامت زندگی چندین هزار ساله انسان را با علمی که امروزه بدست آورده ایم برطرف سازیم و به دنیای خود بازگردیم!
    در کنار این صحبتها این را بدانید پزشکان این درس را نمی آموزند که چگونه انسانها بیمار نشوند ، بلکه علم آنها پس از بیماری و برای درمان انسانهاست ، که اگر انسانی بیمار نشود پزشکی هم نیاز نیست .. . و دلیلی ندارد تا انتظار داشته باشیم تمام پزشکان فکر درست داشته باشند و این قدرت عظیم را داشته باشند تا خود بتوانند گیاهخوار شوند ، همانطور که تمامی انسانها با اینکه رستگاری در دنیا را در پی تلاش و کوشش می بینند ، باز هم همگی این تلاش را انجام نمی دهند . یک پزشک درست مانند یک مکانیک است که اگر خودرویی را کامل تعمیر کند دیگر بار آن خودرو خراب نمی شود و به سراغش نمی آید ، به این خاطر گاهی پیچی شل بسته می شود یا قطعه ای با اندکی مشکل نصب می شود تا زود به زود دیدار ها تازه شود . درست به مانند ضرب المثل من در آوردی ای که می گه : “جنسی که دست تعمیر کار بیوفته” ، شما فکر کنید ادامه ش اینه که ، ” فاتحه ش خونده س ” .نظر شخصی خود من اینست که اگر روزی مطمئن شوم که گیاهخواری یک ضرر و عیب دارد و در فلسفه گیاهخواری یک عیب مشهود و قطعی است ، دست ازین کار خواهم کشید . ولی تا این روز این راه برایم مستقیم و روشن ترین راه بوده است … . با اینحال شاید بازهم انسان هایی باشند که حاضر باشند تمامی نقص های ایجاد شده در این راه را هم بپذیرند و با مصرف مواد مکملی از ریختن خون جانداران پرهیز کنند.شاید ساده ترین راه زندگی در دنیای صنعتی امروز برای انسان ، همه چیزخوار بودن اوست . ولی بهترین و صحیح ترین راه نیست . اگر انسان کمی به خود زحمت و رنج اولیه بدهد ، دنیایی را مشاهده خواهد کرد که با یک نگاه به حیوانی نظیر مرغ یا گوشفند ، خوک یا شتر جلوه ای از عشق را مشاهده خواهد کرد نظیر احساس به برادر ، فرزند و یا حتی به زیبایی احساس به پدر و مادر .شاید یک گیاهخوار برای سلامتی این نوع زندگی را برگزیند ولی چیزی که ناگذیر به آن دچار خواهد گشت ، عشق به تمامی موجودات زنده از سگ و گربه گرفته تا شغال و دلفین. بی شک هر انسانی عاشقانه زندگی کردن را به هر نوع زندگی سخت و اجباری ترجیح می دهد و اگر در این راه قدم گذاشت ، ریختن خون یک گنجشک را آموزش دهنده و آغاز گر جنگهای قبیله و برادر کشی می داند.در ابتدا تصمیم داشتم ۲/۳ خط بنویسم که من به تمامی افرادی که در صحبتهای روزمره می پرسند چرا گیاهخواری ؟! و من جواب زیادی به آنها نمی دهم چون می دانم صحبتهای من تاثیری بر آنها ندارد و اگر کسی علاقه ای در او ایجاد شد باید برای فهمیدنش اندکی زحمت بکشد ، نهایت می گویم بخاطر سلامتی و چند دلیل دیگر ! بحثی است مفصل ، اگر تمایل داشتی وبلاگم را مطالعه کن یا در سایت های دیگر بگرد .مسلم است اگر بنشینی صحبت از کشفی بزرگ در یک جمع عمی بکنی ، چون گنجی باد آورده از آن هیچ استفاده ای نمی برند و شاید جنبه مزاح پیدا کند و اگر روزی قرار بود آنها حتی بصورت جدی بدنبال این راه بروند ، دادن این اطلاعات بصورت رایگان آنها را بی نیاز می کرد و به همین اندازه دانستن اکتفا می کردند و چند وقت بعد تمامی این مطالب را از یاد می بردند و تنها در خاطرشان بود که مطالبی در این باره شنیده اند و یک گیاهخوار را از نزدیک دیده اند ، پس گیاهخوار چیز زیاد خاصی نیست .به همین خاطر است که در تمامی جمع ها نزدیکانم را منع کرده ام که در جایی که فرد غریبه ای هست حرفی نزنند یا کاری نکنند که بقیه متوجه گیاهخواری ام شوند. در مراسم های عروسی می گویم مثلا کباب دوست ندارم یا مرغ نمی خورم ! در ساندویچی هایی که خوراک گیاهی ندارند می گویم در خانه پیش از آمدن غذا خوردم و اما فامیل های نزدیک نظیر خاله و … و فامیل های نزدیک تر نظیر برادران و خواهر اینها که همیشه در مهمانی هایشان غذای ویژه گیاهی مخصوص من جدا آماده می کنند. اگر انسان خود بخواهد، محیط اطرافش با او براحتی سازگاری پیدا می کند ، چه روزهای سختی بود ماههای اول که مادرم برایم غذای جدای گیاهی نمی پخت تا مرا وادار کند به گوشتخواری برگردم و چه نزدیک شد روزهایی که مادرم برای اینکه دو قابلمه جدا ماکارونی با سویا و ماکارونی با گوشت چرخ کرده نگذارد و فرصتش را نداشت ، یک قابلمه بزرگ ماکارونی با سویا و قارچ برای همه می گذاشت ، اینکار حتی اگر چندبار کم هم تکرار می شد باعث می شد بانی زندگی یک گوساله زیبا روی زمین شده باشم … .سخن در این باره بسیار است و فرصت و مکان بسیار کم برای نوشتن . طبیعت و دنیا برای یک انسان گیاهخوار بسیار کوچک می شود چون او همه چیز اطرافش را به راحتی درک می کند ، او عاشقانه زندگی می کند و دوست دارد عاشق همه چیز باشد . گاو ، گوسفند ، مورچه ، درخت ، ماه ، خورشید . انسانها و … . چه سخت است اگر این انسان عاشق در زندگی اش تنها باشد و کسی درکش نکند ، به نظرم بهترین نعمت برای انسانهای گیاهخوار ، داشتن دوستان گیاهخوار دیگریست و اینکه در جمع افرادی با چنین طرز فکرهایی باشد . چون انسانهایی که زمینی فکر می کنند بسیار کم پیش می آید بتوانند در دنیای آنها زندگی کنند .اگر در پایان مقاله احساس کردید راهی است سخت و دشوار باید بگویم بسیار آسان است و اگر فکر می کنید تنها این صحبتها کافی نیست و باید دوستانی مانند من در نزدیکی تان باشد ، باید عرض کنم در این مدت دو سال و نیم گیاهخواری ام ، تا کنون هیچ انسان گیاهخواری را از نزدیک ملاقات نکرده ام و سعادت داشتن هیچ دوست گیاهخواری را نداشته ام . ولی بسیار خوشبین هستم به داشتن چنین دوستانی و بالا بردن اندیشه ها و دانسته هایم در این زمینه و خوشحالم که نوشته هایم باعث رو آوردن چندین تن از دنبال کنندگان نوشته هایم به گیاهخواری شده .به امید روزی که سوشیانت های ایرانی در پهنه این سرزمین شعار جان برابر ، چه انسان چه حیوان را سر دهند :)____________________________
    پ.ن : سوشیانت از دیدگاه زردتشت (از لحاظ مقام به مانند امام زمان در دیدگاه شیعه ) مردی است از دیار پارس که در روزهایی سخت بر می خیزد و هوادارانی بسیار تصاحب می کند و به آرزوی دنیایی آرمانی جامعه عمل می پوشاند . در دوران او مردم به مانند او به گیاهخواری رو می آورند و به این طریق بوسیله انسان خونی بر زمین ریخته نمی شود و گیاهی برای فربه کردن حیوانات خانگی مصرف و هدر داده نمی شود و با استفاده از این منابع کامل گیاهی هیچ انسانی گرسنه سر بر بالین نمی گذارد .
    پ.ن : بر این مقاله بی شک از نظر علمی نقص هایی وارد است . از دوستانی که تخصص لازم در این زمینه را دارند ، به جز در قسمتهایی که حاصل تجربه های شخصی بنده است دیدگاههای خودشون رو بفرمایند تا در متن اعمال نمایم تا هدایتی صحیح باشد برای علاقه مندان به این راه.

16. کاربران : 10 تشکر کرده اند از شما delbari برای ارسال این پست سودمند:

baher (17-07-2012),hr67 (17-07-2012),Narges (18-07-2012),saeid579 (20-07-2012),Shadow (17-07-2012),Texas (18-07-2012),نسیم م. (31-07-2012),yasaman1178 (17-07-2012),حامی حیوانات (01-08-2012),عطیه (31-07-2012)

عضو انجمن
    تشکر 197 بار در 49 پست

من هفت ساله پیش به خاطر جون حیوونا گیاه خوارشدم وبعدفهمیدم برای سلامتی وکل محیط زیست هم بی نهایت مؤثره.والان به گیاه خواربودنم خیلی بیشتر افتخار می کنم.

عاشق زمین

18. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما عطیه برای ارسال این پست سودمند:

baher (31-07-2012),hr67 (01-08-2012),lone wolf (01-10-2012),Shadow (01-08-2012),Texas (31-07-2012),نسیم م. (31-07-2012)

عضو انجمن
    تشکر 34 بار در 8 پست

درود . دوستان لطفا دیدگاه خودتونو در مورد اظهار نظر این پزشک متخصص تغذیه بین کنید. سپاس.

همه فواید و مضرات گیاه‌خواری

اگر تصمیم دارید گیاه‌خوار شوید و سفره خانواده را به این سمت سوق دهید و یا اگر حتی در حال حاضر گیاه‌خوار هستید بهتر است در مورد فواید و یا مضرات آن بیشتر بدانید. تعریف انواع گیاه‌خواری البته كمی متفاوت است، بعضی‌ها گوشت و فرآورده‌های لبنی نمی‌خورند، بعضی‌ها از مصرف محصولات لبنی و تخم‌مرغ اجتناب می‌كنند و بعضی نیمه‌گیاه‌خوار هستند، یعنی مرغ و غذاهای دریایی و گاهی گوشت قرمز مصرف می‌كنند.جالب است كه رژیم گیاه‌خواری بیشتر مورد توجه جوانان است در حالی كه اگر آنها گوشت را از رژیم غذایی خود حذف كنند و به جای آن سیب‌زمینی سرخ كرده، ‌چیپس و نوشابه را جایگزین كنند رژیم غذایی چندان سالمی نخواهند داشت.البته مصرف زیاد سبزیجات و انواع میوه‌ كه در رژیم غذایی گیاه‌خواری شایع است برای سلامتی بسیار سودمند است، علت آن هم به وجود انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی،‌ مواد ضدسرطان گیاهی و فیبرهای گیاهی برمی‌گردد.
    یك متخصص تغذیه با اشاره به تامین نشدن نیازهای بدن در رژیم‌های گیاه‌خواری، رژیم غذایی مطلق را توصیه نمی‌كند و معتقد است لازم است كه تعادل در استفاده از مواد غذایی حیوانی و گیاهی رعایت شود.دكتر مسعود كیمیاگر، متخصص تغذیه با بیان این كه حدود 5 تا 6 نوع رژیم گیاه‌‌خواری مطرح است، «خام گیاه‌خواری» را نامطلوب‌ترین نوع گیاه‌خواری می‌داند: در این نوع رژیم گیاه‌خواری به هیچ وجه از غذاهای پخته استفاده نمی‌شود.افرادی كه از این نوع رژیم استفاده می‌كنند از هر نوع ماده غذایی گیاهی استفاده می‌كنند اما فرآورده‌هایی مانند شیر، تخم‌مرغ و حتی عسل كه از حیوانات تهیه می‌شود، استفاده نمی‌شود.این متخصص تغذیه در توضیح عوارض ناشی از گیاه‌خواری می‌گوید: آهن، روی و ویتامین B12 مورد نیاز بدن از طریق رژیم گیاه‌خواری تامین نمی‌شود. این در حالی است كه كمبود روی بویژه در كودكان ممكن است تعویق در رشد و كمبود ویتامین B12 و آهن نیز كم خونی را به دنبال داشته باشد.از میان انواع رژیم‌های گیاه‌خواری افرادی كه علاوه بر رژیم گیاه‌خواری از شیر و تخم‌مرغ نیز استفاده می‌كنند، در صورت مشورت با متخصص تغذیه، مكمل‌ها، ویتامین‌ها و املاح بدنشان تامین شده و با رژیم گیاه‌خواری مشكلی ایجاد نمی‌شود.به گفته او انسان موجودی همه‌چیزخوار است و فیزیولوژیك و ساختار بدن وی به صورتی خلق شده كه به هر دو مواد غذایی حیوانی و گیاهی نیاز دارد. از طرفی لازم است حداقل 4 تا 5 روز در هفته از گوشت، مرغ یا ماهی و یا فرآورده‌های آنها استفاده شود.

رژیمی به نفع قلب
    براساس یك مطالعه انجام شده، رژیم غذایی مبتنی بر گیاه‌خواری خطر سكته قلبی و مغزی را برای افرادی كه بیماری‌های قلب و عروق دارند كاهش می‌دهد.
    حمله قلبی و سكته مغزی یكی از اصلی‌ترین علل مرگ به شمار می‌روند، اما تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد افرادی كه گیاه‌خوار هستند كلسترول كمتری دارند.بسته شدن رگ‌های قلب علت اصلی مشكلات قلبی است اما پژوهشگران می‌گویند خطر این بیماری‌ها با خوردن غذاهایی كه فاقد مواد حیوانی است كاهش می‌یابد.در این مطالعه 28 داوطلب یك رژیم غذایی مبتنی بر گیاه‌خواری گرفتند كه شامل پروتئین، كربوهیدرات و مواد نشاسته‌ای و چربی بود. این رژیم غذایی شامل سبزیجات، میوه، ذرت، تخمه آفتابگردان و ارزن می‌شد.28 نفر دیگر نیز یك رژیم غذایی سالم گرفتند كه همین میزان پروتئین، كربوهیدرات و چربی داشت.در این رژیم غذایی چربی‌های اشباع شده كمتر از 10 درصد از انرژی روزانه را تامین می‌كرد و از غلات سبوس‌دار نیز تا حد امكان استفاده می‌شد.
    به گزارش ایسنا، مقایسه نتایج این مطالعه نشان داد گروهی كه دارای رژیم غذایی گیاهی بودند میزان كلسترول به‌خصوص نوع بد آن یعنی ال د ال خود را توانستند به میزان قابل توجهی كاهش دهند، اما در مقابل تغییر محسوسی در كلسترول افرادی كه رژیم غذایی غیرگیاهی داشتند، حاصل نشد.پژوهشگران به شواهد زیادی اشاره می‌كنند كه نشان می‌دهد این تغییرات برای پیشگیری از گرفتگی رگ‌های قلبی بسیار موثر هستند.با این وجود كارشناسان هشدار می‌دهند رژیم غذایی گیاهی ممكن است در كاهش كلسترول موثر باشد، اما به راحتی نمی‌تواند همه مواد غذایی مورد نیاز بدن را تامین كند.

مضرات
    اما به گفته‌ دانشمندان سوئدی، گیاه‌خواری بدن را از كسب مواد مغذی اصلی و حیاتی محروم می‌كند.از آنجا كه گیاه‌خواران از خوردن هر گونه محصولات حیوانی پرهیز می‌كنند، لذا به میزان بسیار ناچیز از مواد مغذی موجود در غذاهای گوشتی مانند كلسیم و ویتامین B12 بهره‌مند می‌شوند.پژوهشگران نمونه‌های خون و ادرار افراد جوان گیاه‌خوار را از نظر میزان ریزمغذی‌های اصلی مورد آزمایش و تجزیه قرار دادند و سپس نتایج این آزمایش‌ها، با نمونه‌های مشابه گرفته شده از سایر جوانانی كه همه‌چیزخوار (غذاهای گیاهی و حیوانی) بودند، مقایسه كردند.برپایه نتایج تحقیقات انجام شده، میزان مواد مغذی و مواد معدنی موجود در بدن جوانان گیاه‌خوار در مقایسه با گروه دیگر بسیار متفاوت بود و اكثریت آنها حتی از دریافت مواد غذایی لازم و ضروری برای رشد و نمو در حد متوسط نیز بی‌بهره بودند.این افراد غالبا دچار كمبود ریبوفلاوین (نوعی ویتامینB)، ویتامین B12، ویتامین D، كلسیم و سلنیوم می‌شوند. حتی پس از آنكه محققان مكمل‌های غذایی را به رژیم روزانه آنها افزودند، درصد كلسیم و سلنیوم بدن آنها به حد طبیعی نرسید.گردآوری : گروه سلامت سیمرغwww.seemorgh.com/health

(ADMIN //Super Moderator ) مدیر ارشد تالار . بخش اندیشه و سلامت
    تشکر 5,705 بار در 913 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط saeid579 نمایش پست ها
    درود . دوستان لطفا دیدگاه خودتونو در مورد اظهار نظر این پزشک متخصص تغذیه بین کنید. سپاس.

همه فواید و مضرات گیاه‌خواری
    سعید عزیز:
    با توجه به پیشرفت جریان گیاهخواری و نتایج بسیار مثبت حاصل از تحقیقات و مطالعات صورت گرفته در زمینه های پزشکی و سلامت و ارتباط آن با تغذیه گیاهی ،، تقریبا کمتر پزشک و متخصص تغذیه ای الان پیدا میشه که اینگونه رژیم عذایی گیاهی رو مورد انتقاد قرار بده.
    حتی سخت گیرترین اونها هم تاکید به رژیم های غذایی گیاهی برنامه ریزی شده و کامل دارند تا بقول خودشان تمامی مواد نیاز بدن رو تامین کنه .
    در حال حاضر بهترین پزشکان سطح اول دنیا که برنامه های بسیار پربیننده ای در مطرح ترین شبکه های تلویزیونی و اینترنتی رو دارند بر مفید و کامل بودن رژیم غذایی گیاهی اذعان دارند پزشکانی چون دکتر مهمت از و دکتر اندرو ویل که خودشان گیاهخوار هم نیستند.

حالا اگر غیر از این باشه و پزشکی مثل ایشون(البته قبلا هم اتفاقا در مورد همین مطلب ، صحبت های داشته ایم با دوستان ) بخواد گیاهخواری رو زیر سوال ببره به نظر من (جدای از مسائلی مثل شهرت،تجارت/تبلیغات و سیاست) میخواد گوشتخواری خودش رو با این کار توجیه کنه.

خوشبحتانه فروم ما پر است از مطالب با منابع موثق و بسیار معتبر از بهترین و شناخته شده ترین پزشکانی که خود گیاهخوار بوده و با استناد به تحقیقات شخصی ، سازمانی و دانشگاهی اظهار نظر می کنند .برعکس برخی پزشکان که داشته های آکادمیک و شنیداری آنها مبنای مقالات و نسخه هایشان می باشد.

لطفا به موارد زیر توجه کنید ،خلاصه و لینک وار اشاره میکنم، ، ،امید که مفید واقع بشه :

انجمن تغذيه آمريكا درمورد گیاهخواری چنين موضعي دارد:
    "رژيم هاي غذايي برنامه ريزي شده مبنتي بر گياهان براي تمامي گروه هاي سني مناسب بوده و در درمان و پيشگيري بيماري هاي قلبي،فشار خون ،ديابت،چاقي و مفيد مي باشد.

مركز مطالعات تحقیقات بين المللي سرطانWCRF:
    گياهخواران بسيار كمتر از غير گياهخوارن مبتلا به شش نوع سرطان شايع و خطرناك مثل روده ،ريه ،سينه ،غدد لنفاوي ،پروستات و تخمدان مي شوند.

مصاحبه با دکتر مایکل کلپر Michael Klaper, M.D

مقالات و مطالب دکتر جوئل فورمن Joel Fuhrman
    پرسش و پاسخ های گیاهخواری با دکتر زرین آذر
    پرسش و پاسخ های تغذیه و سلامتی با دکتر آیهان یلماز
    گوشت !! آیا به سلامتی خود و حفظ محیط زیست می اندیشید ؟
    تغذیه گیاهی: منابع غیر حیوانی تامین کننده مواد مغذی مورد نیاز بدن
    پروتئین گیاهی ، پروتئینی کامل و سالم
    مقاله دکتر زرین آذر در مورد ویتامین ب 12
    ویتامین ب 12 (2)
    آهن

There is always a hope

21. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما baher برای ارسال این پست سودمند:

Blue (17-08-2012),lone wolf (01-10-2012),saeid579 (04-08-2012),Texas (02-08-2012),yasaman1178 (02-08-2012),عطیه (03-08-2012)

( Super Moderator ) مدیر ارشد تالار . بخش جامعه و خانواده
    تشکر 10,491 بار در 1,474 پست

سعید جان بنظر من اظهار نظری که در این مقاله شده غیر کارشناسی و کلیشه ای است.

...جالب است كه رژیم گیاه‌خواری بیشتر مورد توجه جوانان است در حالی كه اگر آنها گوشت را از رژیم غذایی خود حذف كنند و به جای آن سیب‌زمینی سرخ كرده، ‌چیپس و نوشابه را جایگزین كنند رژیم غذایی چندان سالمی نخواهند داشت...

صد البته که اگر کسی گوشت را از رژیم غذایی خود حذف كند و به جای آن سیب‌زمینی سرخ كرده، ‌چیپس و نوشابه را جایگزین نماید رژیم غذایی چندان سالمی نخواهد داشت!....ما هم چنین ادعایی نکردیم که با حذف محصولات حیوانی، چیپس و نوشابه و غذاهای سرخ کردنی کم خاصیت را جایگزین کنید!
    اما همونطوری که قبلا هم در پاسخ به سوالات شما در این فروم مطرح شد، اگر یک رژیم غذایی درست و متناسب از منابع گیاهی شامل میوه ها و سبزیجات متنوع ، مغز ها ، دانه ها و جوانه ها داشته باشید کمبودی از نظر مواد غذایی پیدا نمی کنید و نمونه اش هم گیاهخوارانی که از سال ها پیش و یا حتی از بدو تولد گیاهخوارند و عمر طولانی و بدن سالم تری دارند و در طول عمر خود به مراتب کمتر از گوشتخواران در معرض بیماری ها قرار می گیرند.
    در مورد گفته های دکتر کیمیاگر اتفاقا خانم دکتر زرین آذر مقاله ای که در پست قبلی ذکر شده را در پاسخ به ادعاهای ایشون در مورد ویتامین ب 12 نوشتند.
    با اظهار نظری که در مورد همه چیزخوار بودن انسان شده ، موافق نیستم و بر این باورم که ساختار بدن انسان برای گوشتخواری طراحی نشده:

دلایل گیاهخوار بودن انسان

در مورد این اظهار نظر که :...این افراد غالبا دچار كمبود ریبوفلاوین (نوعی ویتامینB)، ویتامین B12، ویتامین D، كلسیم و سلنیوم می‌شوند...

در مورد ریبوفلاوین یا همون ویتامین B2 که اشاره شده بهترین منابع آن شامل مخمر آبجو، بادام، غلات، سبوس گندم، قارچ، سویا و اسفناج است.
    ضمنا بهترین منبع ویتامین D نور آفتاب است و هیچ ماده غذایی جای نور خورشید را در ساخت این ویتامین برای بدن نمی گیره اما صرفه نظر از آفتاب، قارچ یکی از منابع گیاهی خوب برای تامین این ویتامین است.

در بيشتر كشورها ، غذاهاي گياهي ، منبع عمده سلنيوم بوده و مقدار آن متناسب با تركيب خاك تغيير مي كنه. سلنیوم در جو ، سير ، نان سبوس دار و برنج قهوه ای ، ذرت ، سبزیجات و جوانه گندم موجوده و ضمنا خوبه که بدونید فریز کردن یا کنسرو کردن مواد غذایی باعث از بین رفتن سلنیوم آن میشه.

کلسیم گیاهی بر خلاف کلسیم حیوانی که میتونه باعث بروز مشکلات زیاد و رسوب در مفاصل بشه ، قابل جذب بوده و براحتی نیاز بدن را بر طرف میکنه. امروزه حتی بسیاری از متخصصین گوشتخوار هم به این نتیجه رسیدند که لبنیات برای بدن مضره و انسان هم مثل بقیه پستانداران بعد از دوران شیر خوارگی نیازی به آن نداره.بادام ، نارگیل ،کنجد، انجیر ، سبزیجات مختلف مثل انواع کاهو و کلم... منبع بسیار خوبی از کلسیم هستند.
    ضمنا گیاهخواران کوچکترین کمبودی به لحاظ روی ندارند چون بسیاری از منابع گیاهی از جمله عدس ، نخود ، ذرت، جوانه گندم، گوجه فرنگی، تخم کدو حلوایی...سرشار از روی هستند.
    در مورد کلسیم، روی ، آهن، پروتئین، اسید های چرب ضروری، ید... لطفا مقاله زیر را که در پست قبلی نیز بهش اشاره شد دقیق مطالعه کنید.

تغذیه گیاهی: منابع غیر حیوانی تامین کننده مواد مغذی مورد نیاز بدن

این مقاله اطلاعات جامع و مفیدی در مواردی که مطرح شد ارائه میده.

Yesterday is History, Tomorrow is Mystery, Today is a Gift... That's why it's called
    Present

23. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما yasaman1178 برای ارسال این پست سودمند:

baher (02-08-2012),Blue (17-08-2012),I.Lov.Animal (03-08-2012),lone wolf (01-10-2012),saeid579 (04-08-2012),Texas (02-08-2012),عطیه (03-08-2012)

صفحه 3 از 4 اولیناولین 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

Users Browsing this Thread

اکنون 1 کاربر در حال مطالعه مبحث هستند (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب برای این موضوع

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  
ساعت 01:12 بر حسب GMT +3.5 می باشد. Powered by: vBulletin Version 4.2.1 vBFarsi Language Pack Version 4.2
Forum Modifications By Marco Mamdouh مطالب درج شده توسط کاربران بیانگر نظر شخصی آنها بوده و ممکن است همسو با اهداف و دیدگاه های مدیریت سایت نباشد. تمامی مطالب و مقالات ارائه شده فقط جنبه اطلاع رسانی دارند.