مهمان گرامی خوش آمدید، جهت عضویت در سایت و دسترسی به کلیه امکانات آن لطفاً کلیک کنید
سوالی در رابطه با انجمن.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 از مجموع 5
Like Tree17Likes
  • 2 Post By giak
  • 6 Post By yasaman1178
  • 5 Post By Anti Vivisection
  • 3 Post By giak
  • 1 Post By amir arian

موضوع: سوالی در رابطه با انجمن.

مدیر تالار
    تشکر 633 بار در 267 پست

پیش فرض سوالی در رابطه با انجمن.

چرا این انجمن این قدر سوت و کوره؟

این واقعا برای من جای سوال و تاسفه:
    به نظر شما چرا انجمن وگن کایند این قدر خلوته؟ از زمانی که من عضو بوده ام تعداد ایجاد کنندگان تاپیک ها در روز از انگشتان یک دست تجاوز نمی کنه و تقریبا هیچ بحث و همفکری ای صورت نمی گیره.
    آیا همیشه همین طور بوده؟
    به نظر شما علل این بی رونقی انجمن چیست و چکار می شه کرد که مشارکت کاربران و طروات انجمن بیشتر بشه؟

2. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما giak برای ارسال این پست سودمند:

Anti Vivisection (29-04-2014),DiakoFeiz (24-07-2014),The Almighty (29-04-2014),yasaman1178 (29-04-2014)

( Super Moderator ) مدیر ارشد تالار . بخش جامعه و خانواده
    تشکر 10,491 بار در 1,474 پست

دوست گرامی بر خلاف تصور شما تالار و سایت وگن کایند اگر چه در ظاهر خلوت بنظر میاد اما خوانندگان بسیاری داره.خوانندگان خاموشی که بدلایل متعددی که شاید ذکر کردنش در تاپیک عمومی ضرورتی نداشته باشه روزانه بصورت مهمان مطالب ما را می خوانند و خیلی از اوقات در صفحات و سایت های خود به شیوه های مختلف استفاده می کنند.تالار و سایت وگن کایند نه به ادعای ما بلکه به نقد دوستان گیاهخوار و یا غیر گیاهخوار اگر بهترین مرجع گیاهخواری مجازی نباشه قطعا یکی از بهترین هاست.

ضمنا در نظر داشته باشید که با گسترش شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک ، جاذبه ی فروم ها بتدریج کم شده و این در مورد فروم های تخصصی که مخاطبین خاص خودش رو داره بیشتر محسوسه.دقت بفرمایید که من در مورد فرضا یک تالار تخصصی عکاسی حرف نمیزنم. در مورد یک تالار گیاهخواری صحبت می کنم با دغدغه هایی از جنس حقوق حیوانات و حفظ محیط زیست که اساسا برای مردم ما تعریف و جایگاه درستی نداره و حتا با وجود تلاش های فعالان این حوزه ها در حداقل یک دهه ی اخیر متاسفانه هنوز هم از اهمیت چندانی برخوردار نیست.

یکی دیگر از دلایل خلوت بنظر آمدن این تالار اینست که مطالب ارائه شده در مجموع سطح کیفی خوبی داره و اگر بخوام شفاف صحبت کنم حوصله ی مخاطب عامه پسند را سر می بره! خیلی از افراد و بخصوص جوانانی که در تالار های عمومی عضو میشن بیش از آنکه دنبال محتوا و هدف باشند عمدتا بخاطر دوست یابی یا وقتگذرانی سر از این مکان ها درمیارن! این یک حقیقت تلخست اما ما پذیرفتیم و چون نگاهی دراز مدت به اهدافمون داریم با شکیبایی به کارمون ادامه میدیم و البته این مسئله محدود به تالار هم نمیشه. ما در فیسبوک هم فعال هستیم.مقاله ای که جستجو، یا ترجمه و ویرایشش ساعت ها زمان برده چون نیاز به اندکی تامل و اندیشیدن داره چند لایک بیشتر نمیخوره اما پیجی که فرضا عکسی از یک حیوان خانگی با نمک میذاره چند صد لایک میخوره و البته اگر بجای عکس یک حیوان عکس خانمی بزک کرده باشه احتمالا چندهزار لایک...متاسفانه !
    ریشه ی این مشکلات تا حدودی به این برمیگرده که مردم و بویژه جوانان ما در عصر حاضر بیشترین استفاده ای که از فضای مجازی دارند وقتگذرانی و تفریحه! اما چرا مردم ما تا این حد سطحی نگر شدن؟ یکی از دلایل اصلی اینه که جامعه ی ما ، جامعه ای بی مطالعه ست.توجه شما رو به آماری که رئیس سازمان کتابخانه ملی ایران، در اردیبهشت 87 منتشر کرده جلب میکنم:

"هر شهروند ایرانی در شبانه‌روز تنها دو دقیقه از وقت خود را به خواندن کتاب اختصاص می‌دهد که این میزان در مقایسه با کشورهای توسعه یافته همانند ژاپن و یا انگلیس که سرانه مطالعه در حدود 90 دقیقه در روز است و یا در مقایسه با کشورهای در حال توسعه ای همانند ترکیه یا مالزی که این عدد نزدیک به 55 دقیقه در روز است، یک فاجعه است. آری، سرانه مطالعه در ایران چیزی در حد فاجعه است !"

همین الان اگر ما دست کاربران رو برای انتشار مطالب عامه پسند و بعضا بی محتوا و بی اساس و حتا سخیف باز بگذاریم به شما قول میدم که در عرض مدت کوتاهی شمار مخاطبینی که تمایل به ثبت نام و فعالیت دارند بسرعت افزایش پیدا میکنه اما چنین چیزی مطلقا مد نظر ما نیست و ترجیح میدیم بقول شما سوت و کور بنظر برسیم تا چنین مخاطبینی داشته باشیم.چیزی که وگن کایند رو متمایز کرده همین تمرکز روی محتواست و ما هرگز نخواستیم برای جذب مخاطب بیشتر محتوا را فدا کنیم هرچند که تالار وگن کایند از تنوع بسیار خوبی در زمینه های مختلف برخورداره. هر خواننده ای با نگاهی اجمالی به بخش های مختلف آن متوجه این موضوع میشه و میتونه علایق خودش رو جستجو کنه از مقالات علمی و فلسفی ، تا مطالب مربوط به تغذیه و سلامتی ، مقالات پزشکی، نقاشی و کاریکاتور و پوستر ، عکاسی از طبیعت و شعر و هایکو ومطالب ادبی، آشپزی گیاهی و اخبار روز و دغدغه های محیط زیستی و حقوق حیوانات و...به گونه ای که طیف وسیعی از مخاطبین از افراد با تحصیلات بالا تا دانشجویان، خانم های خانه دار یا کارگری ساده و یا حتا یک دانش آموز کم سن و سال رو میتونه با مطالبش جذب کنه.

در مورد ناظرین تالار ، در حال حاضر تعدادمون اندکه چون بعضی بدلایل مشغله های کاری و تحصیلی و گرفتاری های زندگی شخصی از پیشمون رفتند و برخی هم احتمالا سیاست های وگن کایند رو در برخورد با کاربران نپسندیدند و تصمیم گرفتند که از همکاری با ما چشم پوشی کنند.چون ما از برخورد های تند و شیوه های تهاجمی با مخاطب پرهیز داریم و سعی کردیم با توجه به شرایط خاص فرهنگی و اجتماعی جامعه نگاهی میانه رو و واقع بینانه به مقوله ی گیاهخواری داشته باشیم و این دیدگاه ها به مرور زمان با افزایش تجربه و آگاهی ،بازنگری و اصلاح هم شده. ما دنبال نتیجه هستیم و این نتیجه با روانکاوی جامعه ی امروز، به این سهولت و سرعت قابل دسترسی نیست هر چند که هر از گاهی نتایج مثبت کوتاه مدتی هم داشته.
    نمیشه از مردم انتظار داشته باشیم با ارائه چند فیلم و عکس و مطلب و مقاله به یکباره متحول شوند و به گیاهخواری روی بیارن و حامی حقوق حیوانات و حافظ محیط زیست بشن!...آدم ها متفاوند و تغییر همیشه براشون آسون نیست بویژه تغییر بنیادی در سیستم ارزشی که بهش معتقدند و همه ی زندگیشون رو تحت تاثیر قرار میده اما همین که ذهنشون به چالش کشیده بشه و بذر اندیشه ای نوین درش کاشته بشه میشه به آینده ای بهتر امیدوار بود.ممکنه کسی هرگز گیاهخوار نشه اما مصرف گوشت و محصولات حیوانی رو کاهش بده ولی در عوض با شکار و سیرک و باغ وحش و پوست و خز و ...مخالف باشه اینکه بگیم چون گیاهخوار نیست پس هیچکدوم از این فعالیت ها ارزش چندانی نداره رویکرد درستی نیست...
    خلاصه میکنم، شاید گروهی از دوستان که دیدگاه های آشتی ناپذیری در این زمینه دارند ترجیح دادند که مستقل از مجموعه ی ما و بر پایه ی تفکر خودشون به تبلیغ گیاهخواری بپردازند...

ضمنا در نظر داشته باشید که برای فعالیت مستمر باید از زندگیتون، از کارتون ، از تفریحتون بزنید.کسانی که اینجا هستنددر این چند سال هر روز ساعت ها از وقت زندگیشون رو برای تداوم کار این مجموعه اختصاص دادند که شاید بخش کوچکی از اون در ظاهر به چشم بیاد. اینجا هر کس مونده با عشق کار میکنه و قبول کنیم که کار در یک انجمن تخصصی که با ظهور فضا هایی مثل فیسبوک که قبلن هم اشاره کردم دچار رکود شده کار آسونی نیست و این هم میتونه دلیلی باشه برای کاربرانی که بصورت مقطعی به ما ملحق میشن.

و نکته ی آخر این که ناظرین اصلی تالار در شهر های مختلف هستند و در شرایط کنونی ، فعلا امکان برگزاری گردهمایی وجود نداره.انجمن هایی که بصورت هفتگی ،ماهانه یا چند ماه یک بار نشستی با کاربران برگزار میکنند بخصوص اگر جنبه ی تفریحی ! هم داشته باشه طبیعتا در ایجاد فضایی گرم و صمیمی و ترغیب کاربران به ادامه ی فعالیت در راستای اهداف تعیین شده ، موفق تر خواهند بود.

Yesterday is History, Tomorrow is Mystery, Today is a Gift... That's why it's called
    Present

4. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما yasaman1178 برای ارسال این پست سودمند:

Anti Vivisection (29-04-2014),baher (29-04-2014),DiakoFeiz (24-07-2014),Führer (02-05-2014),marie_s (29-07-2014),The Almighty (29-04-2014)

Member
    تشکر 239 بار در 36 پست

من هم بنا به دلایل شخصی که توضیحش از حوصله این تاپیک خارجه، از جمله مخاطبین خاموش تالار محسوب می شم.
    با این حال صریحاً اذعان می کنم در میان شبکه های اجتماعی پیرامون گیاهخواری، حقوق حیوانات و محیط زیست، وگن کایند محوریتش رو بر نخبه گرایی فعالین حقوق حیوانات استوار کرده و همین مسئله در ظاهر باعث کم رونقی تالار شده؛ تالاری که چندان به بحث های تکراری و زرد، دعواهای خاص ایرانی و نگاه عوامانه، اشتیاق نشون نمی شه.

6. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما Anti Vivisection برای ارسال این پست سودمند:

baher (29-04-2014),DiakoFeiz (24-07-2014),Führer (02-05-2014),marie_s (29-07-2014),The Almighty (29-04-2014),yasaman1178 (29-04-2014)

مدیر تالار
    تشکر 633 بار در 267 پست

ممنون یاسمن و Anti Vivisection عزیز برای نکاتی که مطرح کردید. من برای زحمات تاکنونی شما ارزش فراوان قائلم. با نکاتی که مطرح کردید تا حد زیادی موافقم و باور دارم که نباید کیفیت و وثوق علمی رو فدای کمیت و عامه پسند بودن کرد
    یکی از دلایلی که من این انجمن رو دوست دارم همینه که کیفیت رو فدای کمیت نمی کنه و شاهدش هم اینکه به هیچ وجه جولانگاه خرافات و انرژی درمانی و سایر مزخرفات زردی که جاهای دیگه می بینیم نشده بلکه داره یک رویکرد علمی و مدرن به وگنیسم رو پیش میبره. با این حال هنوز احساس می کنم که «انجمن» کارکرد خودش رو به عنوان یک محیط همفکری تا حد زیادی از دست داده (یا از اول نداشته) و عمدتا به یک پلاتفرم پابلیشینگ تبدیل شده. ببینید:

موضوع ها 2,364 ارسال ها 8,599 کاربران 3,304 کاربران فعال 285

یعنی تقریبا از هر یازده نفر عضو فقط یک کاربر فعال داریم و هر تاپیک به طور متوسط فقط چهار تا پست داره.

درسته که انجمن تخصصی با انجمن تفریحی فرق داره اما من عضو انجمن های تخصصی دیگه هم هستم (غیر گیاهخواری) که در اونها درصد مشارکت خیلی بالاتره. تخصصی بودن لزوما به معنی نخبه گرا بودن و سوت و کور بودن نیست.
    به علاوه گیاهخواری فیزیک کوانتوم نیست که علاقمندان بهش انگشت شمار باشند. اگر حتی نیم درصد مردم ایران گیاهخوار باشند ما فقط در ایران چندصدهزار گیاهخوار داریم و خیلی از اونها هم آدم های آگاه و علاقمندی هستند.
    برای همین هنوز باور دارم که این انجمن خیلی جای بهتر و محبوب تر شدن داره. نکات و پیشنهادهایی که تا به اینجا مطرح کرده ام همه در این جهت بوده. امیدوارم بهتر بهشون توجه بشه. مثلا ساده سازی ساختار انجمن که هنوز منتظرم نتیجه پیشنهادهام رو ببینم.
    یک پیشنهاد دیگه: با توجه به تمایل فزاینده مردم به سایت های اجتماعی مثلا میشه جلوی هر پست یک دکمه لایک فیس بوک و تویتر و جی پلاس گذاشت که مردم راحت تر بتونند پست ها رو شر کنند و انجمن در شبکه های عمومی دیدنی تر بشه.

امیدوارم که وگن کایند هر روز شکوفاتر بشه و من هم به سهم خودم بتونم در این مسیر کمک کنم.

8. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما giak برای ارسال این پست سودمند:

Anti Vivisection (01-05-2014),DiakoFeiz (24-07-2014),marie_s (29-07-2014),The Almighty (29-04-2014),yasaman1178 (29-04-2014)

عضو انجمن
    تشکر 6 بار در 5 پست

[QUOTE=giak;9559]چرا این انجمن این قدر سوت و کوره؟

این واقعا برای من جای سوال و تاسفه:
    به نظر شما چرا انجمن وگن کایند این قدر خلوته؟ از زمانی که من عضو بوده ام تعداد ایجاد کنندگان تاپیک ها در روز از انگشتان یک دست تجاوز نمی کنه و تقریبا هیچ بحث و همفکری ای صورت نمی گیره.
    آیا همیشه همین طور بوده؟
    به نظر شما علل این بی رونقی انجمن چیست و چکار می شه کرد که مشارکت کاربران و طروات انجمن بیشتر بشه؟

من فکر میکنم اگه یه جلسه بگذاریم و یه زمانایو تو روز مشخسص کنیم واسه ان بودن بیشتر میتونیم از تجربیات و حال و احساس هم با خبر شیم..

DiakoFeiz likes this.

10. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما amir arian برای ارسال این پست سودمند:

DiakoFeiz (24-07-2014),marie_s (29-07-2014)

اطلاعات موضوع

Users Browsing this Thread

اکنون 1 کاربر در حال مطالعه مبحث هستند (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب برای این موضوع

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  
ساعت 21:50 بر حسب GMT +3.5 می باشد. Powered by: vBulletin Version 4.2.1 vBFarsi Language Pack Version 4.2
Forum Modifications By Marco Mamdouh مطالب درج شده توسط کاربران بیانگر نظر شخصی آنها بوده و ممکن است همسو با اهداف و دیدگاه های مدیریت سایت نباشد. تمامی مطالب و مقالات ارائه شده فقط جنبه اطلاع رسانی دارند.