مهمان گرامی خوش آمدید، جهت عضویت در سایت و دسترسی به کلیه امکانات آن لطفاً کلیک کنید
خامخواری و جای خالی مدارک - صفحه 3
صفحه 3 از 4 اولیناولین 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 25 تا 36 از مجموع 39
Like Tree25Likes

موضوع: خامخواری و جای خالی مدارک

مدیر تالار
    تشکر 633 بار در 267 پست

ادامه از تصاویر همایش گیاهخواری در تبریز، 12 اردیبهشت 94

نفس کار همایش برای معرفی گیاهخواری جالب و قابل تقدیره به شرطی که محتوای آموزش های داده شده واجد ویژگی های علمی باشد و گمراه کننده یا توخالی نباشند.
    نمی خواهم بدبین باشم و زود قضاوت کنم اما متاسفانه تصاویر پاورپوینت ها حاوی نشانه های خوبی از یک همایش ارزشمند علمی نیست: مزاج های چهارگانه (میراث طب بقراطی یونان باستان!)، چهره سازی از آدم بیسواد و متوهمی مثل آوانسیان و خلاصه ویژگی های سمینارهای کاسبی «انجمن تغذیه طبیعی» رو اینجا هم می بینیم.
    این نشانه ها جای خوشحالی زیادی باقی نمی گذارند. معلوم نیست معرفی گیاهخواری در ایران کی قراره از تیول فرقه آوانسیان دربیاد...

عضو فعال
    تشکر 69 بار در 49 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط giak نمایش پست ها
    نفس کار همایش برای معرفی گیاهخواری جالب و قابل تقدیره به شرطی که محتوای آموزش های داده شده واجد ویژگی های علمی باشد و گمراه کننده یا توخالی نباشند.
    نمی خواهم بدبین باشم و زود قضاوت کنم اما متاسفانه تصاویر پاورپوینت ها حاوی نشانه های خوبی از یک همایش ارزشمند علمی نیست: مزاج های چهارگانه (میراث طب بقراطی یونان باستان!)، چهره سازی از آدم بیسواد و متوهمی مثل آوانسیان و خلاصه ویژگی های سمینارهای کاسبی «انجمن تغذیه طبیعی» رو اینجا هم می بینیم.
    این نشانه ها جای خوشحالی زیادی باقی نمی گذارند. معلوم نیست معرفی گیاهخواری در ایران کی قراره از تیول فرقه آوانسیان دربیاد...
    من می خواهم بدانم چرا شما از اوانسیان بد می گید؟ مگه می شناسینش؟ میشه توضیح بدهید؟

مدیر تالار
    تشکر 633 بار در 267 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط tooka نمایش پست ها
    من می خواهم بدانم چرا شما از اوانسیان بد می گید؟ مگه می شناسینش؟ میشه توضیح بدهید؟
    کتاب «خام گیاهخواری» آوانسیان که حکم انجیل «انجمن تغذیه طبیعی» رو داره رو مطالعه کنید تا متوجه شوید. (البته اگر چند ساعت وقت برای تلف کردن دارید)
    کتابی سرشار از کذب و ادعاهای واهی و وعده های محیرالعقول درباره خام گیاهخواری از آدمی که هیچ گونه تخصصی در تغذیه یا پزشکی نداشته (فکر کنم دیپلم فنی برق یا یک همچنین چیزی داشته) اما این قدر اعتماد به نفس داشته که شهودهای خودش رو به عنوان حقایق علمی در کتابش به خورد مردم بدهد. از ادعاهای توخالی در کتاب «خامگیاهخواری» آوانسیان یکی اینکه:

امروز بطور قطع ثابت شده است که علل کلیه بیماریها ناشی از مصرف غذاهای پخته و مواد پخته و مواد شیمایی و سایر مواد مرده می‌باشد که مردم ندانسته وارد بدن خود می‌کنند. (منبع)
    یک آدم عاقل می تونه بپرسه که کجا و چطور ادعای به این بزرگی «بطور قطع » ثابت شده؟ مبنای علمی این ادعا کجاست؟ اگر همه بیماری ها ناشی از پخته خواری است پس حیواناتی که همیشه غذای خام می خورند هرگز نباید بیمار شوند در حالی که می دانیم حیوانات وحشی هم در معرض انواع بیماری های مشابه انسان هستند....

و تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل...

چیزی که جای تاسفه اینه که قریب نیم قرن بعد از انتشار کتاب آوانسیان انگار زمان برای مریدانش متوقف شده و نه تنها هیچ گاه سعی نکرده اند ادعاهای مرشد گزافه گو رو با نگاه انتقادی به چالش بکشند بلکه چیز زیادی هم برای افزودن به آن ندارند.
    البته این فرقه آوانسیان از کاسبی با ادعاهای توخالی استاد هم غافل نیستند. برای همین مرتب اینجا و آنجا همایش «تغذیه طبیعی» برگزار می کنند و از فروش سی دی و بلیط همایش و کتاب های بی ارزش و گمراه کننده خودشون درآمد کسب می کنند. متاسفانه بخش بزرگی از مردم ایران هم بیشتر به حرف و وعده های قشنگ و بزرگداشت چهره های تابناک علاقه دارند تا مطالعه و تفکر انتقادی. بقای فرقه آوانسیان فقط یک نمونه از این فقر فرهنگی دیرپا است...

البته من معتقدم هر فرقه ای باید حق اظهار نظر و ترویج عقاید خودش رو داشته باشه. چیزی که برای من تاسف آوره اینه که وگنیسم در ایران تا حد زیادی با کسانی مثل پیروان آوانسیان در انجمن تغذیه طبیعی و اون دکتر عارف مسلک محبوب تلویزیون (دکتر بسکی) تداعی میشه. و به این ترتیب نفی ستمگری به حیوانات عملا به طور کامل به محاق فراموشی سپرده می شه تا جا برای مارکتینگ نسخه ای از گیاهخواری که فقط نگران اکسیر جوانی و دوای معجزه آسای همه دردهاست باز بشه...

عضو فعال
    تشکر 69 بار در 49 پست

آیا شما کتاب قابلمه را فراموش کن هلموت واندمیکروگفته های دکتر زرین اذر را هم رد می کنید؟ چون ایشون هم موافق خامگیاهخواری هستند.شما با خامگیاهخواری مشکل داریدیا عدم حمایت از حیوانات؟ من متوجه نشدم.

مدیر تالار
    تشکر 633 بار در 267 پست

آیا شما کتاب قابلمه را فراموش کن هلموت واندمیکروگفته های دکتر زرین اذر را هم رد می کنید؟ چون ایشون هم موافق خامگیاهخواری هستند.شما با خامگیاهخواری مشکل داریدیا عدم حمایت از حیوانات؟ من متوجه نشدم.

من کتاب «قابلمه را فراموش کن»‌ را نخوانده ام پس در موردش نظری ندارم.
    دکتر زرین آذر بر خلاف آوانسیان یک متخصص است و می داند درباره چه حرف می زند. اما تا جایی که من از ایشان خوانده ام هیچ وقت ادعاهای گزاف آوانسیان را تکرار نکرده اند که خامگیاهخواری «درمان همه بیماری ها» است.

من هیچ مشکلی نمی بینم یک عده به خام گیاهخواری علاقمند باشند هر چند که خودم هیچ وقت مبنای علمی درستی برای این گرایش ندیده ام که مثلا چرا آدم حتما باید گوجه خام بخوره اما از رب گوجه پرهیز کنه! یا اینکه اصولا چرا باید آدم خودش رو از قوت غالب مردم یعنی نان و برنج و ... محروم کنه. از این جهت خامگیاهخواری یک سلیقه غذایی بسیار محدودکننده، غریب و بسیار شکننده است که به خاطر محدودیت فوق العاده اش می تونه سریع یک علاقمند به گیاهخواری رو ناامید کنه.

مشکل اصلی خامگیاهخواری اما برای من جایی شروع می شه که نزد بیشتر پیروان این مکتب مخالفت با قابلمه جای مخالفت با ستمگری به حیوانات را می گیرد. این به نظرم یک تحریف بزرگ در سنت گیاهخواری ایرانی است که یک سری ادعاهای توخالی معطوف به سلامتی رو جایگزین مهروزی به حیوانات می کنه. مسبب اش هم تا حد زیادی آوانسیان و مریدانش بوده اند.

عضو فعال
    تشکر 69 بار در 49 پست

آیا شما معتقد به اسیدی شدن بدن دراثرپخته خواری نیستید؟ رب گوجه چون باعث اسیدی شدن بدن می شودمضر است.

مدیر تالار
    تشکر 633 بار در 267 پست

آیا شما معتقد به اسیدی شدن بدن دراثرپخته خواری نیستید؟ رب گوجه چون باعث اسیدی شدن بدن می شودمضر است.
    شواهد این ادعا کجاست؟ امیدوارم کتاب آوانسیان نباشد!
    من فقط وقتی به چیزی معتقد می شوم که برایش شواهد علمی قانع کننده ای داشته باشم. تا به حال حتی یک تحقیق علمی ندیده ام که نشان دهد خوردن غذای پخته برای سلامتی مضر است.
    چیزی که روشن است این است که دست کم ۱۰۰ هزار سال است که گونه بشر دارد غذای پخته می خورد (بعد از کشف آتش) و میانگین عمر بشر مدام رو به افزایش بوده است.

عضو فعال
    تشکر 69 بار در 49 پست

آوانسیان به اسیدی شدن بدن دراثرپخته خواری اشاره ای نکرده است.دکتر زرین اذر به این معتقد هستندومن این مطلب رادر چند کتاب ازجمله کتاب هلموت واندمیکر وکتاب تندرست وبانشاط برای زندگی نوشته هاروی وماریلین دیاموندخوانده ام.البته بخارپز کردن سبزیجات در مدت کوتاه اشکالی ندارد ولی مشکل از غذاهای ترکیبی وپیچیده است.دکتر زرین اذر هم معتقد هستندکه غذا هرچه ساده تر باشدانسان سالمتر می ماند، درضمن حیوانات درحیات وحش مثل انسان دائم دوچار سرما خوردگی وعفونت نمیشوندانها ازهرابی مینوشند ولی دوچار حصبه ووبانمی شوندمن دوطوطی دارم که از آنها زندگی کردن رایاد می گیرم.انهاهیچ وقت سرما نخورده اندچون غذایشان خام است این درحالی است که کسانی که به طوطی خود غذای پخته میدهنددائم مریض می شوندوباید به دام پزشک مراجعه کنند،

مدیر تالار
    تشکر 633 بار در 267 پست

این مطلب رادر چند کتاب ازجمله کتاب هلموت واندمیکر وکتاب تندرست وبانشاط برای زندگی نوشته هاروی وماریلین دیاموندخوانده ام
    خب من اطلاعی درباره نویسندگان بالا ندارم اما چیزی که می دانم اینه که هر چیزی که توی کتابی نوشته شده حتما درست نیست. یک کتاب می تونه بسته به صلاحیت نویسنده اش میتونه بسیار معتبر یا کلا فاقد اعتبار علمی و سرشار از مهملات باشه. همیشه رفرنس های کتاب تان را نگاه کنید. اگر به مقاله علمی در ژورنال های علمی رفرنس نداده حرف هایش را با دیده شک نگاه کنید چون ممکنه نویسنده مثل آوانسیان فقط «اعتقادات» خودش رو بیان کرده باشه.

دکتر زرین اذر هم معتقد هستندکه غذا هرچه ساده تر باشدانسان سالمتر می ماند
    خب کسی در این بحثی نداره که غذای ساده و طبیعی که درش انواع مواد شیمیایی و رنگ ها و نگهدارنده ها نیست برای سلامتی بهتره.
    اما اینکه غذای ساده بهتر از غذای فرآوری شده و شیمیایی است یک ادعاست، این ادعا که آدم باید از هر غذای پخته ای بپرهیزد یک ادعای کاملا متفاوت است.

درضمن حیوانات درحیات وحش مثل انسان دائم دوچار سرما خوردگی وعفونت نمیشوندانها ازهرابی مینوشند ولی دوچار حصبه ووبانمی شوند
    در اینکه سیستم ایمنی حیوانات از انسان قوی تر است هم شکی نیست. ولی این ادعا که این قوی تر بودن به خاطر خامخوار بودن آنهاست یک ادعای جداگانه است که نیاز به اثبات مجزایی داره. چه بسا اگر ما هم هر روز غذاهای پخته رو از توی زباله دان در می آوردیم و می خوردیم سیستم ایمنی قوی تری از یک خامخوار می داشتیم. سیستم ایمنی می تونه به خاطر در معرض میکروب های بیشتر بودن باشه و نه لزوما به خاطر خام یا پخته بودن غذا.

من دوطوطی دارم که از آنها زندگی کردن رایاد می گیرم.انهاهیچ وقت سرما نخورده اندچون غذایشان خام است این درحالی است که کسانی که به طوطی خود غذای پخته میدهنددائم مریض می شوندوباید به دام پزشک مراجعه کنند،
    اجداد طوطی های شما همه خامخوار بوده اند. اجداد شما (دست کم تا چند هزار سال قبل) همگی پخته خوار بوده اند. بنابراین مقایسه خودتان با طوطی تان، می تواند گمراه کننده باشد.
    اصولا سیستم ایمنی و جهاز هاضمه انسان با حیوان بسیار متفاوته بنابراین مقایسه می تونه بسیار گمراه کننده باشه. مثلا شکلات برای سگ و گربه فوق العاده مضره اما این بدان معنا نیست که برای انسان هم مضره.

عضو فعال
    تشکر 53 بار در 32 پست

شاید ما خیلی زیاد ازحد به محیط زیستمان اهمیت میدهم . آشپزخانه مابدون اجاق گاز است حتی شومینه مان هم پراز گل وگیاه واصلا آن را روشن نمی کنیم وهوای داخل خانه بسیارمطبوع است.میگم که کارای ما عجیبه ازهمه آب وبرق وگاز کمتری استفاده میکنیم.ازموادشوینده کمتری هم استفاده میکنیم آن هم از نوع محیط زیستی.از پخت وپز وبشوروبساب هم خوشمون نمی آید.
    خوشحالم که تا این حد نسبت به آلودگی محیط زیست حساس هستید. من مشکلی با نیت شما ندارم، قطعا جای تقدیر هم داره. فقط هراسم این هست که اعمال شما کمی به نسبت چیزی که دارید ازش دفاع می‌کنید اغراق‌آمیز باشه؟ فکر نمی‌کنید؟ یعنی محیط زیست یک موجود واحد ذی‌شعور که نیست، که ما بخوایم نگران درد و رنجش باشیم! حداقل تا وقتی این همه انسان وحیوان دارن رنج می‌بینن... البته نمیگم شما نسبت به اونا بی تفاوتید ولی اهمیت زیادی که دارید به محیط زیست می‌دید، نسبت به خود محیط زیست امیدوارم نباشه. ما هیچ وظیفه‌ای نسبت به خود محیط زیست نداریم چون محیط زیست یک موجود باشعور نیست، وظیفه‌ی ما نسبت به حیوانات و انسان‌هایی هستن که در این کره‌ی زمین زندگی می‌کنن و باید بتونن خوب نفس بکشن و در محیطی غیرآلوده و پاکیزه زندگی کنن. حتی بحث محیط زیست هم کاملا وظیفه‌ی ما نسبت به نسل‌های آینده و پچه‌هامونه بیشتر از اینکه نسبت به هیچ باور ایده‌آلی از محیط زیست به عنوان یک موجود واحد زنده باشه! طبیعت شاید موجود زنده باشه، گیاهان و درختان موجودات بدون شک زنده هستن. ولی موجودات ذی‌شعوری نیستن یعنی نسبت به بودن خودشون هوشیار نیستن که حالا با نبودن‌شون غمگین بشن یا درد بکشن! می‌دونید چی میگم؟ نظرتون چیه؟

Junior Member
    تشکر 14 بار در 9 پست

شاید ما خیلی زیاد ازحد به محیط زیستمان اهمیت میدهم . آشپزخانه مابدون اجاق گاز است حتی شومینه مان هم پراز گل وگیاه واصلا آن را روشن نمی کنیم وهوای داخل خانه بسیارمطبوع است.میگم که کارای ما عجیبه ازهمه آب وبرق وگاز کمتری استفاده میکنیم.ازموادشوینده کمتری هم استفاده میکنیم آن هم از نوع محیط زیستی.از پخت وپز وبشوروبساب هم خوشمون نمی آید.
    ببخشید نه پخت و پز نه شست و شو! مگه میشه؟! خیلی خوبه که آدم به محیط زیست اهمیت بده امّا من الان موندم که به خاطر راحتی بیشتر این کارا رو انجام نمیدید یا به خاطر محیط زیست؟!

The Humanity Is Already Dead

عضو فعال
    تشکر 69 بار در 49 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط Modernist نمایش پست ها
    خوشحالم که تا این حد نسبت به آلودگی محیط زیست حساس هستید. من مشکلی با نیت شما ندارم، قطعا جای تقدیر هم داره. فقط هراسم این هست که اعمال شما کمی به نسبت چیزی که دارید ازش دفاع می‌کنید اغراق‌آمیز باشه؟ فکر نمی‌کنید؟ یعنی محیط زیست یک موجود واحد ذی‌شعور که نیست، که ما بخوایم نگران درد و رنجش باشیم! حداقل تا وقتی این همه انسان وحیوان دارن رنج می‌بینن... البته نمیگم شما نسبت به اونا بی تفاوتید ولی اهمیت زیادی که دارید به محیط زیست می‌دید، نسبت به خود محیط زیست امیدوارم نباشه. ما هیچ وظیفه‌ای نسبت به خود محیط زیست نداریم چون محیط زیست یک موجود باشعور نیست، وظیفه‌ی ما نسبت به حیوانات و انسان‌هایی هستن که در این کره‌ی زمین زندگی می‌کنن و باید بتونن خوب نفس بکشن و در محیطی غیرآلوده و پاکیزه زندگی کنن. حتی بحث محیط زیست هم کاملا وظیفه‌ی ما نسبت به نسل‌های آینده و پچه‌هامونه بیشتر از اینکه نسبت به هیچ باور ایده‌آلی از محیط زیست به عنوان یک موجود واحد زنده باشه! طبیعت شاید موجود زنده باشه، گیاهان و درختان موجودات بدون شک زنده هستن. ولی موجودات ذی‌شعوری نیستن یعنی نسبت به بودن خودشون هوشیار نیستن که حالا با نبودن‌شون غمگین بشن یا درد بکشن! می‌دونید چی میگم؟ نظرتون چیه؟
    آیا شما می دانید گرمایش زمین یعنی چه؟ یعنی مرگ گونه های حیوانی( فوک ها، وال ها، خرس های قطبی و... )خوب اگر انسان ها از اوجاق گاز استفاده نکنندواین همه کارخانه برای تولید موادغذایی بی خاصیت ساخته نشودسرعت گرمایش زمین هم کمتر می شودبه همین سادگی!

صفحه 3 از 4 اولیناولین 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

Users Browsing this Thread

اکنون 1 کاربر در حال مطالعه مبحث هستند (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب برای این موضوع

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  
ساعت 01:21 بر حسب GMT +3.5 می باشد. Powered by: vBulletin Version 4.2.1 vBFarsi Language Pack Version 4.2
Forum Modifications By Marco Mamdouh مطالب درج شده توسط کاربران بیانگر نظر شخصی آنها بوده و ممکن است همسو با اهداف و دیدگاه های مدیریت سایت نباشد. تمامی مطالب و مقالات ارائه شده فقط جنبه اطلاع رسانی دارند.