مهمان گرامی خوش آمدید، جهت عضویت در سایت و دسترسی به کلیه امکانات آن لطفاً کلیک کنید
علت بی حالی ، خستگی و سرگیجه در آغاز گیاه خواری
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 از مجموع 8
Like Tree13Likes
  • 2 Post By نوا
  • 1 Post By giak
  • 1 Post By نوا
  • 3 Post By baher
  • 1 Post By giak
  • 2 Post By baher
  • 1 Post By نوا
  • 2 Post By giak

موضوع: علت بی حالی ، خستگی و سرگیجه در آغاز گیاه خواری

Junior Member
    تشکر 18 بار در 8 پست

Lightbulb علت بی حالی ، خستگی و سرگیجه در آغاز گیاه خواری

دوست عزیزم giak در بخش آشنایی با دوستان در مورد سم زدایی در روزهای اول گیاه خواری ، گفتند:
    « با احترام باید بگم این داستان «احساس خستگی به خاطر سوزاندن سموم » هیچ مبنای علمی نداره بلکه برگرفته از افسانه پردازی های کتاب خام خواری آوانسیان است. آدمی که هیچ سواد و صلاحیت علمی نداشته و متاسفانه هنوز آموزه های غیرعلمی اش نقل محافل خام گیاهخواران ایرانی است.»
    در پاسخ ایشون من پرسیدم « اگه ممکنه برامون بگین علت بی حالی ، خستگی، تهوع، سرگیجه و کم اشتهایی در روزهای اول گیاه خواری چیست؟ چون اگه علت کمبود پرتئین باشه که بعد از یک ماه اول دیگه این مشکل با همون تغزیه وجود نداره.»
    و ایشون خواستند که در مرد این موضوع در بخشی مجزا بحث بشه.
    اگه دوستان دیگه هم وارد بحث بشن خوشحال می شیم.

giak and baher like this.
    کسی که درونش لطیف باشه
    لطیف میبینه
    لطیف محبت میکنه
    قصاب، لطافت رو میکشه

2. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما نوا برای ارسال این پست سودمند:

baher (29-08-2014),DiakoFeiz (29-08-2014)

مدیر تالار
    تشکر 633 بار در 267 پست

ممنون نوا عزیز که این بحث رو باز کردید. امیدوارم با مشارکت همگی به نتایج روشنی برسیم.

در پاسخ ابتدا شما رو ارجاع می دهم به کتاب «وگن برای زندگی» (دانلود از اینجا)
    نویسندگان این کتاب دو متخصص تغذیه وگن هستند.
    در مقدمه این کتاب در قسمت افسانه های رایج در مورد رژیم های وگن این مورد هم ذکر شده:

در آغاز دوره وگن شدنتان دچار حس های ناخوشایندی خواهید شد که ناشی از سم زدایی و وخروج محصولت حیوانی از بدن شماست.

البته اینکه این «سم زدایی» یک افسانه است به این معنی نیست که هرگز احتمال نداره که موقع شروع رژیم گیاهی دچار حس های ناخوشایندی بشوید. نکته مهم این است که این ضعف و عوارض ناخوشآیند رو نمیشه به «سم زدایی» نسبت داد بلکه باید دنبال علل اصلی شان گشت.

به عبارت دیگه، وقتی که به گیاهخواری روی می آورید به دلایل مختلفی ممکنه دچار ضعف و بدحالی بشوید اما این بدحالی بخش ناگزیر تغییر رژیم غذایی نیست بلکه ناشی از تغذیه نادرست و نامتناسب است.

مثلا اگر شما پس از ترک گوشتخواری غذای خودتان را به سالاد محدود کنید کاملا طبیعی است که به زودی دچار فقر پروتئین، و احتمالا فقر آهن و مواد معدنی دیگه خواهید شد. شاید هم اصلا کالری کافی دریافت نکنید و دچار گرسنگی مضمن شوید. بعدش اگر اطلاعی از دلایل احتمالی ضعف و ناراحتی تون نداشته باشید خیلی راحت ممکنه این احساس ضعف رو به «سم زدایی» نسبت بدهید. در حالی که کسی که آگاهانه با یک تغذیه مناسب وگن شروع کنه هیچ گونه عوارض بدی رو متحمل نخواهد شد.

اگر تازه گیاهخوار شده اید و احساس ضعف می کنید این راه حل رو امتحان کنید: یک بشقاب عدسی بخورید (عدسی با فلفل دلمه یا کرفس و آب لیمو چیز خیلی خوشمزه ای میشه!) . احتمالا عوارض ضعف فورا از بین میره. خب این رو چطور میشه توجیه کرد؟ آیا بدن گیاهخوار تازه کار موقع خوردن عدسی «سم زدایی»‌ رو متوقف می کنه؟!

اما درباره اینکه پرسیده اید چرا بعد از یک ماه این حالت ضعف رفع میشه، چه بسا به این خاطر باشه که در طی یک ماه شخص با آزمون و خطا به وعده های غذایی مناسب تری که مواد مغزی رو به بدنش می رسانند آشنا میشه و قدری از کمبودهاش رو جبران می کنه. اگر شخص همچنان فقط به خوردن سالاد ادامه بدهد من خیلی بعید می دونم هیچ بهبودی در وضع ضعف کلی اش ایجاد بشه.

اگر تجربه شخصی خودم رو بخواهید: من خودم دفعه اول که شروع به گیاهخواری کردم چون اطلاعات تغذیه ای کافی نداشتم تا یک هفته احساس گرسنگی و ضعف دائمی داشتم و برای همین با اکراه این رژیم رو کنار گذاشتم. آن موقع متوجه نبودم که باید برای پروتئین و آهن و ... که از محصولات حیوانی به دست می آوردم جایگزین مناسب و کافی گیاهی پیدا کنم.
    دفعه دوم که با مطالعه و تدارک بیشتر گیاهخواری رو شروع کردم اصلا آن حالت ضعف و خستگی بار اول رو نداشتم.
    به عبارت دیگه مشکل من دفعه اول ناشی از جهل من و برنامه تغذیه ای نامناسب من بود نه از «سم زدایی»

4. تشکرها از این نوشته :

baher (29-08-2014)

Junior Member
    تشکر 18 بار در 8 پست

ممنون دوست عزیز
    تجربه من و بسیاری از دوستانم با گفته های شما هم خوانی نداره. من زمانی که گیاه خواری رو شروع کردم بدلیل احساس نگرانی از کمبود پرتئین های لازم، کاملا اصولی شروع کردم و غذای متنوع و کاملی رو مصرف می کردم. با این حال در یکهفته اول چنان ضعف شدیدی داشتم که خواستم از گیاه خواری دست بردارم اما خوشبختانه با راهنمایی یک دوست گیاه خوار تنها با حذف پسته، گردو، خرما، موز از دستور غذایم برای یک ماه و خوردن آبزرشک ، شیر بادام و مصرف لیمو ترش در آب خوردن و غذا، بلافاصله خوب شدم و حتی انرِژی من چند برابر شد.
    این یک افسانه نیست که بدن ما سموم و مواد شیمیایی را در خود نگاه می دارد و با شروع یک رژیم غذایی سالم یا در زمان آبدرمانی ، دفع آنها را آغاز می نماید . نظر خانم دکتر زرین آذر بعنوان یک متخصص نیز همین است.

DiakoFeiz likes this.
    کسی که درونش لطیف باشه
    لطیف میبینه
    لطیف محبت میکنه
    قصاب، لطافت رو میکشه

6. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما نوا برای ارسال این پست سودمند:

baher (29-08-2014),DiakoFeiz (29-08-2014)

(ADMIN //Super Moderator ) مدیر ارشد تالار . بخش اندیشه و سلامت
    تشکر 5,705 بار در 913 پست

ممنون برای طرح این موضوع

من با این گفته کاملن موافقم

غذای خودتان را به سالاد محدود کنید کاملا طبیعی است که به زودی دچار فقر پروتئین، و احتمالا فقر آهن و مواد معدنی دیگه خواهید شد. شاید هم اصلا کالری کافی دریافت نکنید و دچار گرسنگی مضمن شوید. بعدش اگر اطلاعی از دلایل احتمالی ضعف و ناراحتی تون نداشته باشید خیلی راحت ممکنه این احساس ضعف رو به «سم زدایی» نسبت بدهید.
    ولی با این مورد هم موافقم
    این یک افسانه نیست که بدن ما سموم و مواد شیمیایی را در خود نگاه می دارد و با شروع یک رژیم غذایی سالم یا در زمان آبدرمانی ، دفع آنها را آغاز می نماید . نظر خانم دکتر زرین آذر بعنوان یک متخصص نیز همین است.

ما بسیاری از پزشکان داخلی و خارجی رو داریم که در رشته تخصصی خودشون برای بیماران تحت درمانشون دوره های پاکسازی و یا باصطلاح سم زدایی تجویز می کنند و در بسیاری موارد هم جواب میده.

تعریف من از سم زدایی.. ایجاد تعادل و توازن نرمال در موادیه که وارد بدن میشه(یا شده) تا کمک کنه اجزای مختلف بدن با راحتی و بهبودی هرچه بیشتری به کارشون ادامه بدن.

DiakoFeiz, giak and نوا like this.
    There is always a hope

8. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما baher برای ارسال این پست سودمند:

DiakoFeiz (29-08-2014),نوا (29-08-2014)

مدیر تالار
    تشکر 633 بار در 267 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط نوا نمایش پست ها
    نظر خانم دکتر زرین آذر بعنوان یک متخصص نیز همین است.
    ممکنه منبع گفته دکتر زرین آذر در این مورد رو ذکر کنید؟

10. تشکرها از این نوشته :

baher (29-08-2014)

(ADMIN //Super Moderator ) مدیر ارشد تالار . بخش اندیشه و سلامت
    تشکر 5,705 بار در 913 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط giak نمایش پست ها
    ممکنه منبع گفته دکتر زرین آذر در این مورد رو ذکر کنید؟
    یکی دوسال پیش ،ایشون سوالی رو در این مورد ولی برای میوه خواری پاسخ دادند.

دلیل ضعف بدنی در شروع میوه خواری چیست ؟

دلیل ضعف بدنی معمولأ آزاد شدن سموم در خون برای خارج شده آنها از بدن است. میوه‌ها بسیار آسان هضم بوده، اکثرأ آلکالی هستند. آنها همچنین به دلیل سرشار بودن از موادی، مانند بتاکاروتن، لیکوپین‌ها (Lycopene)، ویتامین ث و دیگر ترکیبات بر علیه رادیکال‌های آزاد عمل کرده سیستم بدن را پاکسازی می‌کنند. ضعف بدنی و سایر علائم دیگر از قبیل حالت تهوع، سردرد، خستگی، اسهال، گاهاً طپش قلب، عرق کردن، دردهای استخوانی و ماهیچه‌ای و گاهأ تب، بعد از تغییر یک رژیم غذایی به رژیم غذائی سالم‌تر مشابه علائمی است که معتادان در ابتدای ترک اعتیاد دارند. چه این اعتیاد هروئین، الکل، سیگار یا غذاهایی باشد که برای بدن مضر بوده آنرا تحت فشار قرار می‌دهند.
    مدت زمان طول کشیدن این علائم از جمله خستگی و ضعف بدنی به عوامل مختلف از جمله میزان پاکسازی بدن و نوع رژیم جدید در مقایسه با رژیم قبلی است و عموماً بین 14-10 روز طول می‌کشد. برخی از علائم دیگر بسیار سریعتر و بعد از دو سه روز مرتفع می‌شوند.
    لازم به تذکر است که ضعف بدنی را نباید به دلیل کمبود مواد غذایی تفسیر کرد بلکه در حقیقت بدلیل عکس آن یعنی رسیدن تغذیۀ سالم و مواد مغذی به مقدار فراوان به بدن و چنانکه گفته شد پاکسازی سموم از بدن است. در این مواقع لازم است که میزان استراحت خود را زیادتر کرده ساعتهای طولانی را در رختخواب گذرانده و در طول روز هم بارها چشمان خود را برهم بگذارید تا از ورود محرکه‌های مختلف که باعث فشار بر مغز و اعصاب می‌شوند جلوگیری کنید. در زمان پاکسازی بدن هرچه بیشتر استراحت کنید پروسۀ بهبودی، درمان و پاکسازی بدن بهتر و کامل‌تر صورت خواه گرفت.

من این سوال رو کمی کاملتر کرده و برای دکتر زرین آذر میفرستم تا جواب و راهنمایی کاملتری در این باره داشته باشیم.

نوا and giak like this.
    There is always a hope

12. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما baher برای ارسال این پست سودمند:

نوا (29-08-2014),سروش (01-09-2014)

Junior Member
    تشکر 18 بار در 8 پست

ضمن تشکر از بهار عزیز
    البته خانم دکتر در پاسخ های بسیاری از بیماری ها به سم زدایی و نشانه های آن در شروع گیاه خواری اشارات زیادی کرده اند که می توان با کمی جستجو در سایت ایشون آنها رو دید.
    این لینک هم مفید است.
    تهوع و خستگی شدید در شروع گیاه خواری و پاسخ خانم دکتر زرین آذر

DiakoFeiz likes this.
    کسی که درونش لطیف باشه
    لطیف میبینه
    لطیف محبت میکنه
    قصاب، لطافت رو میکشه

14. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما نوا برای ارسال این پست سودمند:

baher (30-08-2014),DiakoFeiz (30-08-2014),سروش (01-09-2014)

مدیر تالار
    تشکر 633 بار در 267 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط نوا نمایش پست ها
    ضمن تشکر از بهار عزیز
    البته خانم دکتر در پاسخ های بسیاری از بیماری ها به سم زدایی و نشانه های آن در شروع گیاه خواری اشارات زیادی کرده اند که می توان با کمی جستجو در سایت ایشون آنها رو دید.
    این لینک هم مفید است.
    تهوع و خستگی شدید در شروع گیاه خواری و پاسخ خانم دکتر زرین آذر
    ممنون برای لینک. در پاسخ چند نکته رو بگویم:
    - پرسش و پاسخ با دکتر زرین آذر مربوط به خام گیاهخواری است. در حالی که بحث ما در این تاپیک درباره این است که آیا در شروع گیاهخواری (به معنی وسیع کلمه) فرآیندی به نام سم زدایی اتفاق می افته یا نه؟‌
    - ادعای «سم زدایی» یک فرضیه علمی است که مدافعانش باید با شواهد و تبیین علمی بتوانند ازش دفاع کنند. من تا به حال چنین دفاعی ندیده ام.
    - دکتر زرین آذر به عنوان یک متخصص محترم است اما حرف هایشان وحی منزل نیست و من هنوز تبیین علمی از ایشان در مورد نظریه «سم زدایی» ندیده ام. تا وقتی که چنین تبیینی با رجوع به منابع علمی ندیده ام برای من حرف کتاب «وگن برای زندگی» که «سم زدایی» را یک افسانه می داند معتبر تر است تا ادعای دکتر زرین آذر که ظاهرا علاقه خاصی به ترویج خام گیاهخواری دارد.
    - تا وقتی که تبیین علمی قضیه «سم زدایی» را ندیده ام باور من این است که مدافعان خام گیاهخواری تقصیر همه کاستی ها و محدودیت هایی را که این رژیم به مردم تحمیل می کند به گردن «سم زدایی» می اندازند بدون اینکه به روشنی توضیح دهند که این سم ها واقعا چه هستند و چرا عمدتا برای خام گیاهخوارها این مشکل پیش می آید.

در ضمن: اسم این دوست عزیزمون «باهر»‌ است نه «بهار». خودم هم اول این اشتباه رو داشتم

16. تشکرها از این نوشته :

baher (30-08-2014)

اطلاعات موضوع

Users Browsing this Thread

اکنون 1 کاربر در حال مطالعه مبحث هستند (0 عضو و 1 مهمان)

برچسب برای این موضوع

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

• شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  
ساعت 19:50 بر حسب GMT +3.5 می باشد. Powered by: vBulletin Version 4.2.1 vBFarsi Language Pack Version 4.2
Forum Modifications By Marco Mamdouh مطالب درج شده توسط کاربران بیانگر نظر شخصی آنها بوده و ممکن است همسو با اهداف و دیدگاه های مدیریت سایت نباشد. تمامی مطالب و مقالات ارائه شده فقط جنبه اطلاع رسانی دارند.